Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 21 grudnia 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 291/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 21 grudnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
z wniosku pełnomocnika skarżącej L. H. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi L. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego za nienależnie pobrane i orzeczenia o obowiązku zwrotu tych świadczeń z odsetkami
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 maja 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 291/21

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 maja 2021 r. tut. Sąd oddalił skargę skarżącej na powołaną w sentencji decyzję. Odpis sentencji wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącej 14 czerwca 2021 r., co skarżąca pokwitowała własnoręcznym podpisem.

W dniu 10 lipca 2021 r. skarżąca wniosła od ww. wyroku skargę kasacyjną sporządzoną (i podpisaną) osobiście.

Postanowieniem z 28 lipca 2021 r. Sąd odrzucił skargę kasacyjną jako sporządzoną osobiście przez skarżącą (nie będącą adwokatem/radcą prawnym), zaś postanowieniem z 27 sierpnia 2021 r. odrzucił zażalenie skarżącej na postanowienie z 28 lipca 2021 r. o odrzuceniu skargi kasacyjnej, jako sporządzone przez skarżącą osobiście.

Pismem z 6 września 2021 r. skarżąca złożyła wniosek o prawo pomocy.

Postanowieniem z 15 października 2021 r. referendarz sądowy przyznał skarżącej prawo pomocy w zakresie ustanowienia radcy prawnego z urzędu i umorzył postępowanie w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Pismem z 16 listopada 2021 r. Okręgowa Izba Radców Prawnych we W. poinformowała tut. Sąd o wyznaczeniu dla skarżącej pełnomocnika z urzędu w osobie radcy prawnego A.S.

W dniu 26 listopada 2021 r., za pośrednictwem poczty, pełnomocnik skarżącej nadał skargę kasacyjną od wyroku z 6 maja 2021 r. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej złożenia. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że o wyznaczeniu go pełnomocnikiem dowiedział się 19 listopada 2021 r., faktyczną możliwość zapoznania się z aktami miał 24 listopada 2021 r., natomiast wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej złożył 26 listopada 2021 r. Wobec tego uznał, że dochował terminu 7-dniowego wynikającego z art. 87 § 1 p.p.s.a.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 86 § 1 zd. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. z 2019 r., poz. 2325 ze zm. - dalej: p.p.s.a.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Jednakże przywrócenie terminu nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie powoduje dla strony ujemnych skutków w zakresie postępowania sądowego (art. 86 § 2 p.p.s.a.). Tym samym spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym (art. 88 zd. 1 p.p.s.a.).

Jednocześnie - zgodnie z art. 177 § 1 i § 3 p.p.s.a. - skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast w razie ustanowienia w ramach prawa pomocy adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego po wydaniu orzeczenia, na wniosek złożony przez stronę, której doręcza się odpis orzeczenia z uzasadnieniem sporządzonym z urzędu, albo przez stronę, która zgłosiła wniosek o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, termin do wniesienia skargi kasacyjnej biegnie od dnia zawiadomienia pełnomocnika o jego wyznaczeniu, jednak nie wcześniej niż od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Zgodnie z oświadczeniem pełnomocnika, zawartym w piśmie z 26 listopada 2021 r., o wyznaczeniu go pełnomocnikiem dla skarżącej pełnomocnik dowiedział się 19 listopada 2021 r., a zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał dopiero z dniem 20 grudnia 2021 r. Tymczasem pełnomocnik wniósł skargę kasacyjną w dniu 26 listopada 2021 r., czyli w terminie przewidzianym zgodnie z treścią art. 177 § 3 p.p.s.a.

Należy wyjaśnić, że jednym z warunków pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przywrócenie terminu do dokonania uchybionej czynności, który to wniosek jest przedmiotem niniejszego postanowienia, jest przede wszystkim zaistnienie uchybienia terminu. Tym samym, skoro w ocenie Sądu pełnomocnik nie uchybił terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, to wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia jest bezprzedmiotowy i podlega odrzuceniu jako niedopuszczalny.

Z tych względów, na podstawie art. 88 p.p.s.a., Sąd postanowił jak sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 sierpnia 2021 r., dokument z 28 lipca 2021 r., dokument z 6 maja 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.