Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 24 stycznia 2020 r., sygn. akt IV SA/Wr 326/19

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Ireneusz Dukiel przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 24 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia L. F. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 326/19 o odmowie sporządzenia uzasadnienia wyroku
Sprawa
w sprawie ze skargi L. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] maja 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, postanowieniem z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 326/19 odmówił sporządzenia uzasadnienia wyroku wydanego w dniu 9 października 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 326/19, oddalającego w całości skargę L. F. (dalej: strona, skarżący) na opisaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. Pismem z dnia 29 listopada 2019 r. skarżący wniósł zażalenie na powyższe postanowienie, nie dołączając jednak do niego jego odpisu.

Zarządzeniem z dnia 2 grudnia 2019 r. strona została wezwana do usunięcia w terminie 7 dni braku formalnego zażalenia poprzez nadesłanie jego jednego odpisu.

Powyższe wezwanie zostało pozostawione w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia na dzień 23 grudnia 2019 r. W wyznaczonym terminie, który upłynął z dniem 30 grudnia 2019 r., strona nie nadesłała odpisu zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej u.p.p.s.a.), zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pism w postępowaniu sądowym, co oznacza, że składając je w sądzie należy także dołączyć jego odpis celem doręczenia go pozostałym stronom postępowania (art. 47 § 1 u.p.p.s.a.).

W niniejszej sprawie wniesione przez skarżącego zażalenie złożone zostało bez wymaganego odpisu, co stanowiło jego brak formalny. Wobec tego przewodniczący wydziału, mając na uwadze treść art. 49 § 1 u.p.p.s.a., wezwał stronę do nadesłania odpisu zażalenia w terminie siedmiu dni od doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia wniesionego środka odwoławczego.

Ze względu na nieobecność adresata korespondencja została po raz pierwszy awizowana w dniu 9 grudnia 2019 r., a zawiadomienie o tym fakcie umieszczono w oddawczej skrzynce pocztowej. Przesyłkę – awizowaną po raz drugi w dniu 17 grudnia 2019 r. – pozostawiono w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia na dzień 23 grudnia 2019 r.

W niniejszej sprawie wezwanie do usunięcia braków formalnych zażalenia zostało więc doręczone w trybie art. 73 u.p.p.s.a., przewidującego w razie niemożności doręczenia pisma w sposób określony w art. 65 – 72 jego złożenie na okres czternastu dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy wraz z jednoczesnym zawiadomieniem adresata o złożeniu pisma i możliwości jego odbioru w danej placówce pocztowej lub urzędzie gminy (§ 1 i 2). W sytuacji niepodjęcia korespondencji we wskazanym terminie doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu na jaki pozostawiono ją w odpowiedniej placówce (§ 4).

W myśl art. 83 § 1 i 2 u.p.p.s.a., terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, z zastrzeżeniem, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Zgodnie z art. 111 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 1145 ze zm.), termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jednakże, gdy początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

W przedmiotowej sprawie wezwanie do usunięcia braku formalnego zażalenia zostało pozostawione w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia na dzień 23 grudnia 2019 r. Zatem termin na jego wykonanie przez skarżącego upływał z dniem 30 grudnia 2019 r., który wypadał w poniedziałek. W zakreślonym terminie strona nie nadesłała jednak wymaganego odpisu.

Wobec tego wniesione zażalenie należało odrzucić na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 u.p.p.s.a., o czym orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 listopada 2019 r., dokument z 9 października 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.