Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 października 2018 r. sygn. akt IV SA/Wr 336/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił opisaną w rubrum decyzję Komendanta [...] Bazy Logistycznej we W. (dalej: organ) w przedmiocie odmowy przyznania dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie nieetatowej funkcji szefa służby techniki lotniczej oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.
Pismem z dnia 12 grudnia 2018 r. organ, reprezentowany przez pełnomocnika w osobie radcy prawnego, wniósł skargę kasacyjną od wskazanego powyżej wyroku.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 18 grudnia 2018 r. wezwano pełnomocnika organu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Odpis powyższego zarządzenia doręczono pełnomocnikowi organu w dniu 24 grudnia 2018 r.
W dniu 4 stycznia 2019 r. na konto tutejszego Sądu wpłynęła kwota 100 zł, uiszczona tytułem wpisu od skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie. Jednocześnie w tym samym dniu pełnomocnik organu wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej.
Postanowieniem z dnia 14 stycznia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej wywiedzionej przez organ od wyroku z dnia 25 października 2018 r. Powyższe orzeczenie nie było przedmiotem zażalenia wniesionego przez organ.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej p.p.s.a.), Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Z kolei stosownie do art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W rozpatrywanej sprawie przesyłka zawierająca odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 18 grudnia 2018 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej została doręczona pełnomocnikowi organu w dniu 24 grudnia 2018 r. (wtorek), a zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia tego wpisu upływał z dniem 31 grudnia 2018 r. (wtorek), który nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Pomimo prawidłowego wezwania, radca prawny reprezentujący organ uiścił wpis od skargi kasacyjnej dopiero w dniu 4 stycznia 2019 r., czym naruszył ustawowy termin.
Stwierdzenie powyższego oraz prawotwórczy fakt odmowy przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie obligował Sąd do odrzucenia skargi kasacyjnej na podstawie 220 § 3 p.p.s.a., o czym postanowiono jak w punkcie I sentencji. Z kolei podstawę orzeczenia o zwrocie organowi uiszczonego wpisu sądowego od skargi kasacyjnej (punkt II sentencji) stanowi art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., zgodnie z którym sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego.