Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 2 maja 2022 r., sygn. akt IV SA/Wr 361/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 2 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Wydziale IV zażalenia R. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 1 września 2021 r. sygn. akt IV SA/Wr 361/21 o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Prezesa Sądu Okręgowego we W. z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 1 września 2021 r. (sygn. akt IV SA/Wr 361/21) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odmówił uwzględnienia wniosku R. S. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na decyzję Prezesa Sądu Okręgowego we W. z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej. W uzasadnieniu tego postanowienia Sąd stwierdził, że argumenty przywołane przez skarżącego we wniosku o przywrócenie terminu nie uprawdopodobniają braku zawinienia strony w uchybieniu terminu do wniesienia skargi.

Jak wynika z akt sprawy, odpis tego postanowienia został doręczony skarżącemu w dniu 14 września 2021 r.

Z zachowaniem terminu skarżący wniósł zażalenie na to postanowienie. W związku z tym, zarządzeniem z dnia 12 stycznia 2022 r. Przewodniczący Wydziału IV wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od tego zażalenia w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Jak wynika z akt sprawy, skarżący odebrał to wezwanie w dniu 27 stycznia 2022 r. Wymagany wpis od zażalenia nie został uiszczony,

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z przepisem art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 239; dalej p.p.s.a.), do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.

W myśl art. 178 p.p.s.a. Sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. zawiera dyspozycję, zgodnie z którą zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez Sąd.

W niniejszej sprawie z uwagi na brak fiskalny polegający na nieuiszczeniu wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 złotych, skarżący został wezwany do usunięcia tego braku wraz z pouczeniem o skutkach procesowych związanych z nieopłaceniem zażalenia.

Z akt sprawy wynika, że wezwanie do uiszczenia wpisu od zażalenia zostało prawidłowo doręczone skarżącemu w dniu 27 stycznia 2022 r., a więc termin do wykonania tej czynności upłynął w dniu 3 lutego 2022 r.

Zważywszy, że w terminie tym wpis nie został uiszczony Sąd działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. oraz art. 197 § 2 w związku z art. 178 p.p.s.a., orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 sierpnia 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.