Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 15 grudnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargę M. W. (dalej: Skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. w przedmiocie uznania świadczenia wychowawczego za nienależnie pobrane i zobowiązania do jego zwrotu. Z uzasadnienia orzeczenia wynika, że Skarżąca - pomimo prawidłowego wezwania - w wyznaczonym przez Sąd terminie nie uzupełniła braków formalnych skargi, co uzasadniało jej odrzucenie na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, dalej: p.p.s.a.). Odpis ww. postanowienia wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o przysługującym prawie do wniesienia zażalenia został Skarżącej doręczony w dniu 22 grudnia 2022 r. (k. 39 akt sądowych).
Pismem z dnia 2 stycznia 2023 r., doręczonym do tut. Sądu za pośrednictwem kuriera w dniu 10 stycznia 2023 r., Skarżąca złożyła zażalenie na opisane postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.
Zażalenie należało odrzucić z powodu uchybienia terminu do jego wniesienia.
W myśl art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu.
W rozpoznawanej sprawie zaskarżone postanowienie z dnia 15 grudnia 2022 r. zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 22 grudnia 2022 r. Jednocześnie Skarżąca została prawidłowo pouczona o terminie do wniesienia zażalenia. Termin siedmiu dni na wniesienie zażalenia upłynął w dniu 29 grudnia 2022 r. Tym samym, składając zażalenie w dniu 10 stycznia 2023 r. (k. 41 akt sądowych), Skarżąca uchybiła terminowi do jego wniesienia.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji.