Uzasadnienie
Postanowieniem z 14 marca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargę A. T. i oddalił wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy. W podstawie prawnej tego postanowienia Sąd powołał przepis art. 58 § 1 pkt 3 oraz art. 247 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej p.p.s.a.).
Odpis postanowienia z 14 marca 2022 r. wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącemu 24 marca 2022 r. Zażalenie na postanowienie z 14 marca 2022 r. nadano w urzędzie pocztowym 1 kwietnia 2022 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 194 § 2 p.p.s.a., zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od odręczenia postanowienia. Zgodnie zaś z art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W rozpoznawanym przypadku odpis postanowienia z 14 marca 2022 r. wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącemu 24 marca 2022 r. Siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia mijał zatem 31 marca 2022 r. (czwartek). Zażalenie na nadano w urzędzie pocztowym 1 kwietnia 2022 r., a zatem po terminie.
Wobec tego, na podstawie art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji.
- - ---------------------- 1