Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 5 lipca 2018 r., sygn. akt IV SAB/Wa 31/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Zielińska – Baran
Rozpoznanie
w dniu 5 lipca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej J. A.
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2018 r., sygn. IV SAB/Wa 31/18 odrzucającego skargę
Sprawa
w sprawie ze skargi J. A. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w przedmiocie rozpatrzenia sprawy

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 9 kwietnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę J. A. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w przedmiocie rozpatrzenia sprawy.

Odpis tego postanowienia doręczono Skarżącemu w dniu 2 maja 2018 r.

W dniu 4 czerwca 2018 r., skarżący wniósł osobiście sporządzoną przez siebie skargę kasacyjną od powyższego postanowienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.

Zgodnie z treścią art. 175 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka (§ 2).

Doręczając Skarżącemu odpis postanowienia z dnia 9 kwietnia 2018 r. Sąd zawarł pouczenie, że przysługuje od niego skarga kasacyjna, która powinna zostać sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego (pkt 1 i 3 pouczenia).

Skarżący w niniejszej sprawie sam sporządził skargę kasacyjną od powyższego postanowienia. Z akt sprawy nie wynika by spełniał wymagania określone w art. 175 § 1 lub § 2 cyt. ustawy.

Wobec tego wniesiona skarga kasacyjna jest niedopuszczalna.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Na marginesie jedynie należy zaznaczyć, że skarga kasacyjna została również wniesiona po terminie. Ustawowy 30 dniowy termin na jej wniesienie upłynął w dniu 1 czerwca 2018 r. zaś powyższy środek zaskarżenia został wniesiony w dniu 4 czerwca 2018r.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 sierpnia 2018 r., dokument z 9 kwietnia 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.