Uzasadnienie
Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z 9 lipca 2019 r., wezwano pełnomocnika strony skarżącej do uzupełnienia braków skargi przez złożenie oryginału bądź poświadczonej za zgodność z oryginałem kserokopii pełnomocnictwa procesowego, z którego treści wynika uprawnienie do działania w imieniu strony skarżącej przed sądami administracyjnymi oraz uiszczenie wpisu sądowego od skargi na bezczynność Wojewody [...], stosowanie do § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 221, poz. 2193) – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. należało odrzucić.
Badanie merytorycznej zasadności skargi w postępowaniu przed sądem administracyjnym każdorazowo poprzedza analiza wymogów jej dopuszczalności. Postępowanie sądowoadministracyjne może się bowiem toczyć wyłącznie na skutek prawnie dopuszczalnej oraz skutecznie wniesionej skargi.
Zgodnie z treścią art. 37 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej "p.p.s.a."), pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Zgodnie z § 3 tego przepisu, do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo lub jego wierzytelny odpis, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który w danej sprawie nie złożył jeszcze tych dokumentów przed sądem.
Warunkiem zaś podjęcia przez sąd czynności na skutek wniesionego pisma jest uiszczenie należnej od tego pisma opłaty. W myśl bowiem art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Z analizy akt spawy wynika, że wezwanie Sądu zostało prawidłowo doręczone profesjonalnemu pełnomocnikowi strony skarżącej 9 sierpnia 2019 r. Ostatni dzień terminu do uzupełnienia braków skargi przypadał zatem na 16 sierpnia 2019 r. Po sprawdzeniu w rejestrze opłat sądowych ustalono, że do 19 sierpnia 2019 r. nie została uiszczona kwota należna z tytułu uzupełnienia wpisu sądowego od skargi. Do dnia orzekania w sprawie nie został również uzupełniony brak skargi poprzez nadesłanie stosownego pełnomocnictwa.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i art. 220 § 3 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji.