Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 23 maja 2014 r., sygn. akt IV SAB/Wr 217/13 oddalił skargę G. S. na przewlekłe postepowanie Prezesa Sądu Okręgowego w Ś. w przedmiocie udostepnienia informacji publicznej.
W dniu 4 sierpnia 2014 r. do tutejszego Sądu wpłynęła skarga kasacyjna od powyższego wyroku, sporządzona przez pełnomocnika skarżącego z urzędu, adwokata D. H., nadana listem poleconym w dniu 1 sierpnia 2014 r.
Z kolei, odpis nieprawomocnego wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu w dniu 12 czerwca 2014 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – zwanej dalej p.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał wyrok lub postanowienie w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem, zaś przepis art. 178 p.p.s.a. obliguje sąd do odrzucenia skargi wniesionej po upływie terminu do jej wniesienia.
Termin do wniesienia skargi kasacyjnej w związku z brzmieniem art. 177 p.p.s.a. liczy się od dnia doręczenia skarżącemu odpisu orzeczenia wraz pisemnym uzasadnieniem.
Z akt sprawy wynika, że skarżący otrzymał przedmiotowy wyrok w dniu 12 czerwca 2014 r. Określony – cytowanym art. 177 § 1 p.p.s.a.– termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał zatem w dniu 14 lipca 2014 r. (poniedziałek). Z akt sprawy wynika, że pełnomocnik skarżących, nie wnosząc o przywrócenie uchybionego terminu, wniósł w dniu 1 sierpnia 2014 r. skargę kasacyjną.
W konsekwencji, skargę kasacyjną należało uznać za spóźnioną, co zgodnie z art. 178 p.p.s.a. musiało skutkować jej odrzuceniem.