Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 27 maja 2019 r., sygn. akt V SA/Wa 1070/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Mirosława Pindelska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 27 maja 2019 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi P.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z 26 czerwca 2018 r. wezwano P. K. (dalej jako: "skarżąca" lub "strona") do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 64.137 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis powyższego zarządzenia doręczono pełnomocnikowi strony 18 lipca 2018 r. (ZPO – k. 52 akt sądowych).

Pismem z 25 lipca 2018 r. (data nadania) skarżąca wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 27 listopada 2018 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił przyznania skarżącej prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

W wyniku rozpatrzenia sprzeciwu od powyższego orzeczenia postanowieniem z dnia 18 stycznia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy ww. postanowienie referendarza sądowego.

Z uwagi na powyższe zarządzeniem z 28 lutego 2019 r. skarżąca, zastępowana przez profesjonalnego pełnomocnika, została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 26 czerwca 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Do wezwania załączono odpis zarządzenia z 26 czerwca 2018 r.

Wraz z pismem z 2 kwietnia 2019 r. skarżąca złożyła kolejny wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 220 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej jako: "p.p.s.a.") Sąd odrzuca skargę od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis.

W rozpoznawanej sprawie wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia z 26 czerwca 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi doręczono pełnomocnikowi strony 26 marca 2019 r. (ZPO – k. 59 akt sądowych). Termin do uiszczenia wpisu od skargi upływał zatem z dniem 2 kwietnia 2019 r.

Zgodnie z informacją z 21 maja 2019 r. (k. 64 akt sądowych) w Rejestrze Opłat Sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie zidentyfikowano wpisu sądowego od przedmiotowej skargi.

W tym miejscu należy podkreślić, że po bezskutecznym upływie siedmiodniowego terminu do uiszczenia wpisu od skargi, wynikającego z zarządzenia przewodniczącego, wydanego po prawomocnym oddaleniu wniosku o przyznanie stronie prawa pomocy lub po jego pozostawieniu bez rozpoznania, sąd odrzuca skargę na mocy art. 220 § 3 p.p.s.a., nawet jeżeli strona w tym terminie złożyła ponowny wniosek o przyznanie prawa pomocy. Wniosek taki nie uchyla bowiem skutków prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi. Ponowny wniosek o przyznanie prawa pomocy nie chroni strony przed skutkami niezastosowania się do treści wezwania we wskazanym przez sąd terminie (por. postanowienie NSA z dnia 15 lutego 2010 r. II FSK 706/09, z dnia 20 lipca 2011 r. II OSK 1380/11 oraz z dnia 19 listopada 2015 r. II GSK 2750/15).

W związku z powyższym należy stwierdzić, że skarżąca w terminie zakreślonym przez Sąd, nie uiściła wpisu od skargi, dlatego też na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. należało orzec jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 stycznia 2019 r., dokument z 27 listopada 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.