Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 15 stycznia 2010 r., sygn. akt V SA/Wa 1214/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący - sędzia WSA – Małgorzata Rysz
Rozpoznanie
w dniu 15 stycznia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku
Sprawa
sprawy ze skargi J B C na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] nr sprawy: [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy

Sentencja

postanawia:

  1. - odmówić sporządzenia uzasadnienia wyroku;

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 grudnia 2009 r. w sprawie o sygn. akt VSA/Wa 1214/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J B C na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] nr sprawy: [...]

Pismem z 10 grudnia 2009 r. (data nadania pocztowego) skarżący wniósł o przysłanie wyroku z dnia 3 grudnia 2009r.

Zarządzeniem z dnia 14 grudnia 2009 r. doręczono skarżącemu odpis sentencji wyroku z dnia 3 grudnia 2009 r.

Pismem z dnia 24 grudnia 2009 r. skarżący zwrócił się o doręczenie pisemnej sentencji wyroku z wyjaśnieniem dlaczego skarga został oddalona.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje.

Stosownie do art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.) w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku, a w wypadku wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym - od dnia doręczenia odpisu sentencji.

W niniejszej sprawie wyrokiem z dnia 3 grudnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę JBC na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Należy wskazać, iż pismem z dnia 10 grudnia 2009r. (data nadania pocztowego) zainteresowany wniósł jedynie o doręczenie mu wyroku zapadłego w sprawie. Z treści powyższego pisma nie wynikało by skarżący zgłaszał wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Z uwagi na treść wyroku oraz brak wniosku skarżącego o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku zgodnie z treścią art. 141 i 142 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Sąd nie miał obowiązku doręczyć skarżącemu odpisu wyroku z uzasadnieniem.

Pismem z dnia 24 grudnia 2009 r. skarżący zwrócił się o doręczenie pisemnej sentencji wyroku z wyjaśnieniem dlaczego skarga został oddalona.

Zdaniem Sądu pismo powyższe należy uznać za wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku zapadłego w niniejszej sprawie.

Należy podkreślić, iż ostatnim dniem do złożenia w/w wniosku z zachowaniem terminu w niniejszej sprawie był dzień 10 grudnia 2009 r. W związku z tym wniosek skarżącego z 24 grudnia 2009 r. został złożony z naruszeniem ustawowego terminu. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest brak podstaw do jego uwzględnienia.

Już na marginesie Sąd zauważa, iż ogłaszając wyrok w dniu rozprawy przedstawił jego ustne uzasadnienie, ponadto skarżący, który stawił się na rozprawie w dniu 3 grudnia 2009 r. został pouczony, iż pisemne uzasadnienie wyroku zostanie doręczone na wniosek zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny, działając na podstawie art. 141 § 2 i 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 grudnia 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.