Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 3 listopada 2009 r., sygn. akt V SA/Wa 1270/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący - sędzia WSA - Mirosława Pindelska
Rozpoznanie
w dniu 3 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. z dnia [...] czerwca 2009 r. Nr [...] w przedmiocie wstrzymania płatności dla gospodarstwa niskotowarowego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę;

Uzasadnienie

Decyzja Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. z [...] czerwca 2009 r. nr [...], zawierająca prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie wniesienia skargi do sądu administracyjnego, została doręczona na adres skarżącej - K. S. 6 lipca 2009 r.

Skarżąca skargę na powyższą decyzję wysłała listem poleconym w dniu 30 lipca 2009 r. na adres: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, Al. Jana Pawła II 70, 00-175 Warszawa. Pismo to zostało zwrócone na adres nadawcy - skarżącej z adnotacją: "Zwrot. Adresat nieznany. Brak dokładnego adresu. 3.08.2009 r." Następnie skarżąca tą samą skargę zaadresowaną już prawidłowo - zgodnie z pouczeniem zawartym w zaskarżonej decyzji - nadała listem poleconym na adres organu w dniu 7 sierpnia 2009 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Na wstępie należy wskazać, iż badanie merytorycznej zasadności skargi poprzedza sprawdzenie jej wymagań formalnych, w tym zachowania ustawowego terminu do wniesienia skargi (art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; zwaną dalej: "p.p.s.a.").

Zgodnie z art. 53 § 1 p.p.s.a., skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. W myśl art. 54 § 1 p.p.s.a., skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

Z ustaleń faktycznych poczynionych w niniejszej sprawie wynika, iż zaskarżona decyzja Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. z [....] czerwca 2009 r. nr [...] została doręczona skarżącej 6 lipca 2009 r. W tej sytuacji, termin trzydziestu dni do złożenia skargi do sądu administracyjnego, w trybie zgodnym z art. 54 § 1 p.p.s.a., upływał 5 sierpnia 2009 r.

Skarżąca, natomiast skargę pierwotnie wysłała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 30 lipca 2009 r., ale na kopercie podała błędny adres, co spowodowało zwrot przesyłki do nadawcy (k. 4 akt sądowych). Następnie skargę do Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W., tj. organu za pośrednictwem którego należało ją wnieść, skarżąca nadała, jak wynika ze stempla pocztowego znajdującego się na kopercie, w dniu 7 sierpnia 2009 r. (k. 5 akt sądowych).

W orzecznictwie i literaturze utrwaliło się stanowisko, iż dla oceny zachowania terminu do wniesienia skargi nie można przyjąć daty nadania (złożenia) skargi do organu niewłaściwego w rozumieniu art. 54 § 1 p.p.s.a. Tak więc termin do wniesienia skargi jest zachowany wyłącznie w przypadku nadania pisma w placówce pocztowej, ale do właściwego adresata.

W realiach rozpoznawanej sprawy nie może budzić najmniejszych wątpliwości fakt, iż organem za pośrednictwem którego skarżąca winna wnieść skargę do sądu administracyjnego jest Dyrektor [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W.. W konsekwencji należy stwierdzić, że skarżąca wniosła skargę do właściwego organu dopiero 7 sierpnia 2009r., a zatem po upływie ustawowego terminu, który minął 5 sierpnia 2009 r.

W tak ustalonym stanie faktycznym aktualizuje się norma prawna zawarta w art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., zgodnie z którą Sąd odrzuca skargę złożoną po upływie terminu do jej wniesienia.

Z tych względów Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 stycznia 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.