Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 4 marca 2010 r., sygn. akt V SA/Wa 1415/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Irena Jakubiec-Kudiura przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 4 marca 2010r. na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu na postanowienie referendarza sądowego z 10 grudnia 2009r. o odmowie przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym tj. zwolnienia od kosztów sądowych
Sprawa
w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] lipca 2009r. nr [...] w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu wspierania działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić sprzeciw

Uzasadnienie

Postępowanie w niniejszej sprawie toczy się na skutek skargi S. P. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z [...] lipca 2009r., w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu wspierania działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Wpis sądowy od ww. skargi wynosi 100 zł.

W dniu [...] października 2009r. skarżący złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych na urzędowym formularzu (PPF), uzupełniony następnie dodatkowymi informacjami o stanie majątkowym i możliwościach płatniczych skarżącego.

Postanowieniem z 10 grudnia 2009r. referendarz sądowy nie uwzględnił wniosku strony i odmówił przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym tj. zwolnienia od kosztów sądowych. Postanowienie to zostało doręczone do rąk strony w dniu 17 grudnia 2009 r.

W dniu [...] grudnia 2009r. skarżący złożył sprzeciw od powyższego postanowienia wskazując, że uważa je za krzywdzące. Wnioskodawca, co podkreślił nie miał świadomości, że za prowadzenie sprawy obowiązują opłaty. Wskazał również, iż sprzeciw jest złożony po terminie, z uwagi na fakt, iż osoba, którą prosił nie wysłała korespondencji.

W dniu 11 stycznia 2010r. skarżący uiścił wpis sądowy w kwocie 100 zł., zgodnie z załączonym do akt sprawy kwitem sądowym, wpisanym do rejestru opłat sądowych w dniu [...] stycznia 2010r. nr [...] (k. 75 akt sąd.).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Sprzeciw podlega odrzuceniu ponieważ został złożony po terminie.

W myśl art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zmianami, powoływanej dalej jako p.p.s.a.) od postanowień referendarza sądowego co do przyznania prawa pomocy, strona może wnieść sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

W niniejszej sprawie skarżący otrzymał postanowienie referendarza w dniu 17 grudnia 2009r. Siedmiodniowy termin do złożenia sprzeciwu upłynął zatem w dniu 24 grudnia 2009r. Ponieważ skarżący złożył sprzeciw w dniu [...] grudnia 2009r. (o czym świadczy data stempla pocztowego umieszczonego na kopercie), nie dochował ww. terminu, co sam skarżący przyznał w uzasadnieniu wniesionego sprzeciwu.

Skutki naruszenia terminu do złożenia sprzeciwu określa art. 259 § 2 p.p.s.a. Zgodnie z tym przepisem sprzeciw wniesiony po terminie sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Mając na uwadze, że sprzeciw skarżącego został złożony po terminie, Sąd na podstawie powołanego ww. art. 259 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 czerwca 2010 r., dokument z 10 grudnia 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.