Uzasadnienie
Zarządzeniem z dnia 24 października 2018 r. Skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
W odpowiedzi na wezwanie Skarżąca wniosła o przyznanie jej prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych. Starszy referendarz sądowy, postanowieniem z dnia 1 lutego 2019 r., odmówił przyznania Skarżącej prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Po rozpoznaniu sprzeciwu Strony, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 3 kwietnia 2019 r. utrzymał w mocy ww. postanowienie referendarza sądowego.
Następnie zarządzeniem z dnia 7 maja 2019 r. Skarżąca została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 24 października 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłka zawierająca powyższe wezwanie została doręczona Skarżącej w dniu 13 maja 2019 r. (potwierdzenie doręczenia k. 35 akt sądowych). Termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął zatem w dniu 20 maja 2019 r. W zakreślonym terminie wpis sądowy od skargi nie został uiszczony.
W dniu 22 maja 2019 r. Skarżąca wniosła kolejny wniosek o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
W myśl art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.), dalej: "p.p.s.a.", skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Dodać należy, że złożenie kolejnego wniosku o przyznanie prawa pomocy w tej samej sprawie po wezwaniu Skarżącej do wykonania prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczeniu wpisu (nawet gdyby nastąpiło to przed terminem do wykonania tego wezwania) nie przerywa biegu terminu do uiszczenia wpisu i nie chroni przed skutkami niezastosowania się do wezwania.
Wobec nieuiszczenia wpisu sądowego od skargi, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł jak w sentencji.