Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 27 marca 2018 r., sygn. akt V SA/Wa 179/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Michał Sowiński przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 27 marca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia wsparcia

Sentencja

postanawia:

  1. odmówić przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

M.J. (dalej – skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na opisaną w komparycji decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zgodnie z zarządzeniem z 1 lutego 2018 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych – w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie Sądu zostało doręczone w dniu 15 lutego 2018 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 16 akt sądowych), a zatem termin do uzupełnienia braku formalnego skargi upływał 22 lutego 2018 r.

W dniu 2 marca 2018 r. skarżący zwrócił się z wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Uzasadniając wniosek wyjaśnił, że wezwanie do uiszczenia wpisu doręczone zostało jego piętnastoletniemu synowi – W.J. – w dniu 16 lutego 2018 r., który nie przekazał adresowanej do skarżącego przesyłki. List z sądu został przypadkowo odnaleziony w szafce W.J. dopiero 26 lutego 2018 r.

Jednocześnie skarżący uiścił należny w sprawie wpis od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje.

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej jako: "p.p.s.a.") jeżeli strona uchybiła terminowi, jego przywrócenie możliwe jest jedynie wówczas, gdy uchybienie terminu nastąpiło bez winy strony. W orzecznictwie i w literaturze prawniczej przyjmuje się, iż brak winy w uchybieniu terminu powinien być oceniany z uwzględnieniem wszystkich okoliczności konkretnej sprawy, w sposób uwzględniający obiektywny miernik staranności, jakiej można wymagać od strony dbającej należycie o własne interesy.

Stosownie natomiast do art. 87 § 1 p.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Zgodnie z treścią art. 87 § 2 p.p.s.a. we wniosku o przywrócenie uchybionego terminu należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu, zaś zgodnie z art. 87 § 4 p.p.s.a. równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

W ocenie Sądu skarżący nie uprawdopodobnił braku winy w uchybieniu terminu do uiszczenia wpisu od skargi.

Ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru (karta 16) wynika, że przesyłka zawierająca wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi została prawidłowo doręczona w dniu 15 lutego 2018 r. Na druku potwierdzenia odbioru doręczający zaznaczył, że przesyłka doręczona została adresatowi 15 lutego 2018 r. Na druku tym widnieje również podpis odbiorcy – M.J.

W związku z tym sąd nie miał żadnych wątpliwości co do prawidłowego sposobu jej doręczenia adresatowi.

Wobec powyższego twierdzenia skarżącego, iż przesyłka doręczona została w dniu 16 lutego 2018 r. jego niepełnoletniemu synowi – W.J. należy uznać za nieuzasadnione.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, uznając, że skarżący nie uprawdopodobnił braku winy w uchybieniu terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi Sąd, na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 24 października 2018 r., dokument z 6 września 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.