Uzasadnienie
M.J. (dalej – skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na opisaną w komparycji decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zgodnie z zarządzeniem z 1 lutego 2018 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych – w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie Sądu zostało doręczone w dniu 15 lutego 2018 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 16 akt sądowych), a zatem termin do uzupełnienia braku formalnego skargi upływał 22 lutego 2018 r.
W dniu 2 marca 2018 r. skarżący zwrócił się z wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Uzasadniając wniosek wyjaśnił, że wezwanie do uiszczenia wpisu doręczone zostało jego piętnastoletniemu synowi – W.J. – w dniu 16 lutego 2018 r., który nie przekazał adresowanej do skarżącego przesyłki. List z sądu został przypadkowo odnaleziony w szafce W.J. dopiero 26 lutego 2018 r.
Jednocześnie skarżący uiścił należny w sprawie wpis od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje.
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej jako: "p.p.s.a.") jeżeli strona uchybiła terminowi, jego przywrócenie możliwe jest jedynie wówczas, gdy uchybienie terminu nastąpiło bez winy strony. W orzecznictwie i w literaturze prawniczej przyjmuje się, iż brak winy w uchybieniu terminu powinien być oceniany z uwzględnieniem wszystkich okoliczności konkretnej sprawy, w sposób uwzględniający obiektywny miernik staranności, jakiej można wymagać od strony dbającej należycie o własne interesy.
Stosownie natomiast do art. 87 § 1 p.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Zgodnie z treścią art. 87 § 2 p.p.s.a. we wniosku o przywrócenie uchybionego terminu należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu, zaś zgodnie z art. 87 § 4 p.p.s.a. równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.
W ocenie Sądu skarżący nie uprawdopodobnił braku winy w uchybieniu terminu do uiszczenia wpisu od skargi.
Ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru (karta 16) wynika, że przesyłka zawierająca wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi została prawidłowo doręczona w dniu 15 lutego 2018 r. Na druku potwierdzenia odbioru doręczający zaznaczył, że przesyłka doręczona została adresatowi 15 lutego 2018 r. Na druku tym widnieje również podpis odbiorcy – M.J.
W związku z tym sąd nie miał żadnych wątpliwości co do prawidłowego sposobu jej doręczenia adresatowi.
Wobec powyższego twierdzenia skarżącego, iż przesyłka doręczona została w dniu 16 lutego 2018 r. jego niepełnoletniemu synowi – W.J. należy uznać za nieuzasadnione.
Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, uznając, że skarżący nie uprawdopodobnił braku winy w uchybieniu terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi Sąd, na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.