Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 9 października 2018 r., sygn. akt V SA/Wa 2209/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący – Sędzia WSA – Irena Jakubiec-Kudiura
Rozpoznanie
w dniu 9 października 2018 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia na zarządzenie z dnia 6 lutego 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi N. sp. z o.o. Oddział w Polsce z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia... października 2017 r. nr... w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z 6 lutego 2018 r. Przewodniczący Wydziału V Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwał N. sp. z o.o. Oddział w Polsce z siedzibą w W. (dalej jako: "skarżąca", "spółka" lub "strona") do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie (...) zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe zarządzenie doręczono profesjonalnemu pełnomocnikowi strony 12 lutego 2018 r.

Postanowieniem z dnia 15 marca 2018 r., doręczonym pełnomocnikowi w dniu 26 marca 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę strony na opisaną w komparycji decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W.. W uzasadnieniu ww. postanowienia stwierdzono, że skarżąca nie uiściła w terminie wpisu sądowego od skargi.

Pismem z 30 marca 2018 r. (data nadania – 3 kwietnia 2018 r.) strona wniosła m.in. zażalenie na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia tegoż zażalenia.

Postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi. Postanowieniem z dnia 18 lipca 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie strony na powyższe postanowienie WSA w Warszawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej jako: "p.p.s.a"), zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Na mocy art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. sąd odrzuca zażalenie wniesione po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Ponadto zgodnie z art. 198 p.p.s.a. ww. przepisy stosuje się odpowiednio do zażaleń na zarządzenia przewodniczącego, jeżeli ustawa przewiduje wniesienie zażalenia.

W niniejszej sprawie odpis skarżonego zarządzenia z dnia 6 lutego 2018 r. skutecznie doręczono pełnomocnikowi skarżącej 12 lutego 2018 r. (ZPO – k. 61 akt sądowych), a zatem termin do wniesienia zażalenia mijał w dniu 19 lutego 2018 r.

Jak wynika z akt sądowych sprawy (koperta - k. 77, oświadczenie zawarte na str.2 wniosku o przywrócenie terminu – k.78) pełnomocnik skarżącej wniósł zażalenie do Sądu w dniu 3 kwietnia 2018, tj. z przekroczeniem terminu, o którym mowa w art. 194 § 2 p.p.s.a., zaś złożony jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia, o czym była mowa wyżej, został prawomocnie oddalony.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 i art. 198 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił zażalenie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 listopada 2018 r., dokument z 19 kwietnia 2018 r., dokument z 15 marca 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.