Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 9 października 2009 r., sygn. akt V SA/Wa 585/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący – sędzia WSA - Krystyna Madalińska- Urbaniak
Rozpoznanie
w dniu 9 października 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi
Sprawa
sprawy ze skargi M W na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W z dnia [...] lutego 2009 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej z tytułu działania,, ułatwiania startu młodym rolnikom’’

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19 marca 2009 r. (data nadania pocztowego) MW złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...]

Postanowieniem z dnia 23 czerwca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę MW na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W z dnia [...] lutego 2009 r., nr [...]

Pismem z dnia 31 lipca 2009 r. (data nadania pocztowego) skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W z dnia [...] lutego 2009 r., nr [...] W treści pisma wskazał, iż odpis postanowienia o odrzuceniu skargi otrzymał w dniu 2 lipca 2009 r. Podkreślił, iż przyczyną niedochowania terminu do złożenia skargi była,, sytuacja wyjątkowa perturbacji w życiu osobistym.’’ Zaznaczył, iż był zmuszony wykonywać zaplanowane prace w związku z tym umknął mu ze świadomości termin do,,wniesienia odwołania.’’

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Stosownie do treści przepisu art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), dalej: p.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie, zgodnie z art. 88 tej ustawy, spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Wniosek skarżącego uznać należy za spóźniony, bowiem jego wniesienie do Sądu nastąpiło z naruszeniem ustawowego terminu, określonego w omawianym art. 87 § 1 p.p.s.a..

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż postanowieniem z dnia 23 czerwca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę M W na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W z dnia [...] lutego 2009 r., nr [...] z uwagi na jej wniesienie z naruszeniem terminu przewidzianego w art. 53 § 1 p.p.s.a. Powyższe postanowienie zostało doręczone skarżącemu w dniu 6 lipca 2009 r. (dowód zwrotne potwierdzenie odbioru k-15 akt sądowych).

Należy przyjąć, iż najpóźniej z dniem otrzymania w/w postanowienia WSA z dnia 23 czerwca 2009 r. skarżący dowiedział się o uchybieniu terminu do wniesienia skargi, a tym samym ustała przyczyna uchybienia terminowi do wniesienia skargi. W związku z powyższym termin do złożenia przedmiotowego wniosku upłynął w dniu 13 lipca 2009 r.

W konsekwencji, wniosek skarżącego złożony w polskim urzędzie pocztowym w dniu 31 lipca 2009 r. uznać należy za spóźniony i jako taki podlegający odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 88 ustawy p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 sierpnia 2009 r., dokument z 23 czerwca 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.