Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 13 lutego 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 1048/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka – Klimas
Rozpoznanie
w dniu 13 lutego 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. P. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżący – A. P. w dniu 23 kwietnia 2012 r., wniósł za pośrednictwem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję tego organu z dnia [...] marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI z dnia 30 maja 2012 r. doręczonym skarżącemu przy piśmie Sądu z dnia 4 czerwca 2012 r., skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 złotych, w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Skarżący w terminie zakreślonym przez Sąd do uiszczenia ww. wpisu złożył wniosek o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 24 października 2012 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmujący zwolnienie od kosztów sądowych.

Wobec powyższego, zarządzeniem z dnia 10 grudnia 2012 r., doręczonym skarżącemu przy piśmie Sądu z dnia 17 grudnia 2012 r., skarżący został zobowiązany do uiszczenia w terminie 7 dni wpisu sądowego od wniesionej skargi oraz poinformowany, że nieuiszczenie tego wpisu we wskazanym wyżej terminie skutkować będzie odrzuceniem skargi.

Przesyłka sądowa zawierająca powyższe wezwanie została, z uwagi na niemożność jej osobistego doręczenia skarżącemu, złożona w placówce pocztowej dnia 21 grudnia 2012 r. na okres 7 dni z adnotacją o jej niedoręczeniu, o czym powiadomiono skarżącego umieszczając stosowne zawiadomienie w drzwiach adresata (awizo). Powtórnego awiza dokonano dnia 31 grudnia 2012 r. na kolejne 7 dni (zwrotne potwierdzenie odbioru – karta nr 44 akt). Ponieważ skarżący, po upływie siódmego dnia od dnia drugiego awiza, nie odebrał przedmiotowej przesyłki, urząd pocztowy zwrócił ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z adnotacją "nie podjęto w terminie".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Przepis art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r., poz. 270) – dalej "p.p.s.a." stanowi, iż od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym m.in. od skargi na decyzję, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.

Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.

Stosownie do treści art. 73 p.p.s.a. w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej lub w urzędzie gminy, a zawiadomienie o tym wraz z możliwością jego odbioru w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe. W przypadku niepodjęcia pisma w ww. terminie siedmiu dni, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości jego odbioru w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa na wstępie, tj. z upływem czternastego dnia.

W niniejszej sprawie skarżący nie odebrała przesyłki, mimo jej dwukrotnego prawidłowego awizowania przez Pocztę Polską, tj. w dniu 21 grudnia 2012 r. oraz 31 grudnia 2012 r. Zatem należy stwierdzić, iż skuteczne doręczenie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi nastąpiło 4 stycznia 2013 r., tak więc siedmiodniowy termin do wykonania tej czynności upłynął dnia 11 stycznia 2013 r.

Zważywszy, że w terminie tym wpis nie został uiszczony (vide: znajdująca się w aktach sądowoadministracyjnych notatka służbowa sekretarza sądowego z dnia 22 stycznia 2013 r.), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 24 października 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.