Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 30 października 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 1129/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Aneta Lemiesz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 30 października 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić skarżącej B. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem uiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Uzasadnienie:

Pismem z dnia 18 marca 2015 r. (data nadania u operatora pocztowego) skarżąca – B. Sp. z o.o. działając przez swojego pełnomocnika, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do skargi nie zostało załączone pełnomocnictwo lub jego uwierzytelniony odpis, z którego wynikałoby, że adw. A. M. został umocowany przez skarżącą do działania w jego imieniu przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi lub przed sądami administracyjnymi.

Zarządzeniem z dnia 21 kwietnia 2015 r., doręczonym pełnomocnikowi skarżącego przy piśmie sądowym z dnia 12 maja 2015 r., pełnomocnik skarżącej został wezwany do usunięcia w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi, braków formalnych skargi przez złożenie oryginału lub poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii pełnomocnictwa upoważniającego do działania w imieniu skarżącej spółki w postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Odpis powyższego zarządzenia zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 27 maja 2015 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 22 akt sąd.). Wyznaczony w nim termin do uzupełnienia braku formalnego skargi upłynął bezskutecznie z dniem 3 czerwca 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej: ppsa) sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie jej braków formalnych.

Skarga jak każde pismo procesowe powinna zawierać elementy wskazane w art. 46 ppsa, w tym zgodnie z art. 46 § 3 ppsa pełnomocnictwo lub jego wierzytelny odpis, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który w danej sprawie nie złożył jeszcze tych dokumentów przed sądem.

W niniejszej sprawie skarga została podpisana przez adw. A. M. – jako pełnomocnika.

Pomimo prawidłowego wezwania o złożenie pełnomocnictwa lub jego uwierzytelnionego odpisu do działania w imieniu skarżącej, wyznaczony w wezwaniu termin upłynął bezskutecznie.

Mając to na uwadze Sąd odrzucił skargę jako nieuzupełnioną w wyznaczonym do tego terminie, na podstawie wyżej powołanego art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 46 §3 ppsa. O zwrocie wpisu Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ppsa.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 kwietnia 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.