Uzasadnienie
Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 29 września 2009 r. odmówiono skarżącemu – M. P. przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego.
Odpis ww. postanowienia doręczono skarżącemu w dniu 14 października 2009 r.
Pismem z dnia 20 listopada 2009 r. skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw od wspomnianego postanowienia (nadany w Urzędzie Pocztowym w dniu 20 listopada 2009 r. na liście poleconym Nr R [...]).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej nazywana p.p.s.a.), od postanowienia referendarza sądowego co do przyznania lub odmowy przyznania prawa pomocy (art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a.), strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Sprzeciw wniesiony po terminie oraz sprzeciw, którego braki formalne nie zostały uzupełnione, a także sprzeciw wniesiony przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego, niezawierający uzasadnienia podlega odrzuceniu na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a.
Postanowienie z dnia 29 września 2009 r. odmawiające przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym zostało doręczone skarżącemu w dniu 14 października 2009 r. (k. nr [...] akt sądowych). Tym samym, siedmiodniowy termin do wniesienia sprzeciwu upłynął z końcem 21 października 2009 r. Natomiast sprzeciw od ww. postanowienia skarżący złożył do Sądu w dniu 20 listopada 2009 r. (k. nr [...] akt sądowych), a zatem z uchybieniem siedmiodniowego terminu.
Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.