Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 30 czerwca 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1217/14 referendarz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił T. K. (skarżącemu w niniejszej sprawie), przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych, w sprawie z jego skargi na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Przy piśmie Sądu z dnia [...] sierpnia 2014 r. odpis powyższego postanowienia wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o przysługującym środku zaskarżenia został przesłany skarżącemu i doręczony mu w dniu 7 sierpnia 2014 r. (por. zwrotne potwierdzeniu odbioru w tej dacie, karta nr [...] akt sądowych).
Pismem z dnia 13 sierpnia 2014 r., nadanym na Poczcie w dniu 18 sierpnia 2014 r. (por. datę stempla pocztowego na kopercie, karta nr [...], potwierdzoną w piśmie Poczty z dnia 28 sierpnia 2014 r., karta nr [...] akt sądowych), skarżący złożył sprzeciw od powyższego postanowienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do treści art. 259 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.) od postanowienia referendarza sądowego co do przyznania lub odmowy przyznania prawa pomocy, strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Sprzeciw wniesiony po terminie podlega odrzuceniu na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a.
W niniejszej sprawie postanowienie referendarza sądowego z dnia 30 czerwca 2014 r. odmawiające skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie zostało prawidłowo doręczone mu w dniu 7 sierpnia 2014 r., a zatem termin do wniesienia sprzeciwu od powyższego postanowienia upływał w dniu 14 sierpnia 2014 r. Skarżący natomiast wniósł sprzeciw od powyższego postanowienia w dniu 18 sierpnia 2014 r., a więc po upływie terminu przewidzianego na jego wniesienie.
Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a. Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.