Uzasadnienie
M. C. (dalej jako skarżąca) złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa. Do złożonej skargi został załączony wniosek o przywrócenie terminu do jej złożenia. Postanowieniem z dnia 29 lipca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Warszawie odrzucił wniosek o przywrócenie terminu do wniesienie skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami) – zwana dalej "p.p.s.a.", skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę należy wnieść za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 p.p.s.a.). Datą wszczęcia postępowania sądowoadministracyjnego jest dzień doręczenia skargi właściwemu organowi. W myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. Sąd odrzuci skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Zgodnie z art. 58 § 3 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...], skarżącej przysługiwało prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Doręczona skarżącej decyzja zawierała w swej treści prawidłowe pouczenie o terminie oraz sposobie wniesienia środka zaskarżenia.
W sprawie niniejszej skarżącej doręczono zaskarżoną decyzję na jego adres w dniu 10 kwietnia 2009 r. (dowód doręczenia w aktach administracyjnych), zatem termin na złożenie skargi upłynął w dniu 12 maja 2009 r. Skarżąca wniosła skargę osobiście w siedzibie organu w dniu 16 czerwca 2010 r., to jest z naruszeniem ustawowego terminu wskazanego w art. 53 § 1 p.p.s.a. Taki stan rzeczy w świetle art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. skutkuje jej odrzuceniem.
W związku z powyższym Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.