Uzasadnienie
Skarżący – A. Z. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2014r. w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską.
Postanowieniem z dnia 4 września 2014 r. Sąd odrzucił ww. skargę na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a.
W dniu 22 października 2014 r. do Sądu wpłynęła skarga kasacyjna sporządzona przez pełnomocnika skarżącego, do której załączone zostało pełnomocnictwo. Wobec faktu, iż ww. pełnomocnictwo nie zawierało umocowania do reprezentowania skarżącego przed sądami administracyjnymi, zarządzeniem z dnia 29 października 2014 r. pełnomocnik został wezwany do nadesłania w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej, pełnomocnictwa do reprezentowania skarżącego przed sądami administracyjnymi. Zarządzenie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 6 listopada 2014 r.
W zakreślonym przez sąd terminie, brak formalny skargi kasacyjnej nie został uzupełniony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej: "p.p.s.a."), wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W świetle art. 176 p.p.s.a. skarga kasacyjna powinna m.in. czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym. Jednym z takich wymagań, jest przewidziany w art. 46 § 3 p.p.s.a. obowiązek dołączenia do pisma (skargi kasacyjnej) pełnomocnictwa, jeżeli wnosi je pełnomocnik, który wcześniej nie złożył pełnomocnictwa.
W niniejszej sprawie pełnomocnik złożył co prawda przy skardze kasacyjnej pełnomocnictwo, jednakże nie zawierało ono umocowania do występowania w imieniu skarżącego przed sądami administracyjnymi. Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej zostało doręczone w sposób prawidłowy w dniu 6 listopada 2014 r., a zatem termin do złożenia przedmiotowego pełnomocnictwa upływał w dniu 13 listopada 2014r., a ponieważ w tym terminie pełnomocnik skarżącego nie uzupełnił braku formalnego skargi kasacyjnej, uznać należy, że zachodzi podstawa do jej odrzucenia.
Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji. O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.