Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 29 listopada 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 1435/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 listopada 2018 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku K. Z. o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu
Sprawa
w sprawie ze skargi K. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi

Uzasadnienie

Pismem z 17 lipca 2018 r. skarżący K.Z. działając za pośrednictwem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję tego organu z dnia [...] czerwca 2018 r. w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia.

Postanowieniem z 8 listopada 2018 r. Sąd odrzucił skargę, z uwagi na uiszczenie wpisu po terminie.

Pismem nadanym w dniu 23 listopada 2018 r. w UP [...], skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu. W jego uzasadnieniu podniósł, że nie odebrał osobiście zarządzenia Sądu w tym przedmiocie, z uwagi na fakt przebywania na urlopie wypoczynkowym. Wezwanie odebrała osoba niezwiązana z prowadzoną przez skarżącego działalnością gospodarczą i z tego powodu jej nie otworzyła i nie przekazała informacji o zawartości korespondencji skarżącemu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, dalej: "p.p.s.a"), jeżeli strona bez własnej winy nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym, Sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

Zgodnie z art. 87 § 1 i § 4 p.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

Stosownie do art. 88 p.p.s.a., spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy, należy wskazać, że wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi jest spóźniony. Przyjąć bowiem należy, że dniem, w którym skarżący dowiedział się o uchybieniu terminu, jest dzień, w którym otrzymał postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odrzucające wniesioną przez niego skargę z uwagi na uiszczenie wpisu po terminie, tj. 15 listopada 2018 r. – odbiór kwitowała [...], wskazana przez doręczającego jako dorosły domownik. W konsekwencji siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu upływał w dniu 22 listopada 2018 r. Tymczasem wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego został złożony w dniu 23 listopada 2018 r. (data stempla pocztowego), a zatem z przekroczeniem ustawowego terminu. Z tego względu podlega on odrzuceniu.

Na marginesie należy zauważyć, że skarżący nie kwestionował prawidłowości doręczenia postanowienia Sądu z 8 listopada 2018 r. [...], jako dorosłemu domownikowi.

Mając na uwadze powyższe, działając na podstawie art. 88 p.p.s.a, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 marca 2019 r., dokument z 8 listopada 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.