Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 6

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 5 września 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 1457/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA - Pamela Kuraś-Dębecka
Rozpoznanie
w dniu 5 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. S. na postanowienie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z [...] czerwca 2012 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania w sprawie rozstrzygnięcia konkursu ofert na zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić J. S. kwotę 100 złotych (słownie: sto złotych), uiszczoną tytułem wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Skarżący – J. S. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - za pośrednictwem organu, skargę na postanowienie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sąd zarządzeniem z 13 sierpnia 2012 r. (k. 11 akt) wezwał skarżącego do uiszczenia, w terminie siedmiu dni wpisu od skargi w kwocie 100 złotych, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie to skarżący odebrał osobiście 20 sierpnia 2012 r. (z.p.o. k. 16 akt).

Dnia 28 sierpnia 2012 r. (dowód k. 17 akt) skarżący uiścił należny od rzeczonej na wstępie skargi wpis, w prawidłowej kwocie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z dyspozycją art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. 2012 r., poz. 270), dalej p.p.s.a., sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi (§ 3 cytowanego przepisu) uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga (...), od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (§ 3 cytowanego przepisu).

Nadto zgodnie z treścią art. 219 § 2 p.p.s.a. należny wpis winien zostać uiszczony gotówką w kasie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie lub na rachunek bankowy tegoż sądu, o czym skarżący został prawidłowo pouczony.

W rozpoznawanym przypadku zarządzenie w przedmiocie wpisu od skargi zostało doręczone do rąk skarżącego 20 sierpnia 2012 r. Zatem obowiązany był on uiścić wpis, w kwocie 100 złotych, w wyznaczonym siedmiodniowym terminie, którego pierwszym dniem był 21, a ostatnim 27 sierpnia 2012 r.

Jak wynika z akt sprawy wpis od skargi został przez skarżącego uiszczony w prawidłowej kwocie, jednakże nastąpiło to 28 sierpnia 2012 r., tj. z uchybieniem ustawowego, siedmiodniowego terminu, którego ostatnim dniem był 27 sierpnia 2012r.

Sąd mając na względzie powyższe ustalenia, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w pkt 1 postanowienia. W zakresie zwrotu wpisu od skargi, Sąd działał na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 lutego 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.