Uzasadnienie
Skarżąca spółka – A. A. O., J. G. Sp. j. z siedzibą w T. – reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, którą nałożono na nią karę pieniężną. Skargę Sąd oddalił wyrokiem z 14 grudnia 2009 r. (k. 50 akt).
Pismem z 4 stycznia 2010 r. (k. 51 akt) – nadanym na adres tutejszego Sadu w Urzędzie Pocztowym dnia 5 stycznia 2010 r., pełnomocnik skarżącej spółki wniósł o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku. Do wniosku o przywrócenie terminu załączono wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku z 14 grudnia 2009 r.
Sąd postanowieniem z 18 stycznia 2010 r. (k. 56 akt) odmówił przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku.
Na powyższe postanowienie z 18 stycznia 2010 r. wniesiono zażalenie (k. 67 akt), które Naczelny Sąd Administracyjny oddalił postanowieniem z 13 kwietnia 2010 r. (k. 76 akt).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje
Zgodnie z przepisem art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), cytowana dalej jako p.p.s.a. w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku, albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. A contrario jeżeli wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został wniesiony z uchybieniem terminu określonego w art. 141 § 2 p.p.s.a. Sąd wyda postanowienie o odmowie sporządzenia uzasadnienia wyroku.
W świetle art. 86 p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Na podstawie art. 87 § 1 p.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym strona obowiązana jest uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (§ 2 cyt.). Równocześnie z wnioskiem strona powinna także dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (§ 4 cyt.).
W niniejszej sprawie Sąd oddalił skargę wyrokiem z 14 grudnia 2009 r. Wobec tego pełnomocnik skarżącej spółki był – zgodnie z art. 141 § 2 p.p.s.a., uprawniony do złożenia wniosku o sporządzenie jego uzasadnienia w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia tego wyroku – tj. od dnia 14 grudnia 2009 r. Ostatnim dniem tego terminu był 21 grudnia 2009 r.
W przypadku uchybienia ww. terminowi ww. pełnomocnik mógł domagać się od Sądu - na podstawie art. 86 p.p.s.a., przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, wszakże pod warunkiem m.in. uprawdopodobnienia braku winy po swojej stronie w uchybieniu temu terminowi.
Pismem z 4 stycznia 2010 r. pełnomocnik złożył wniosek o przywrócenie ww. terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku. Do wniosku tego złączony został – zgodnie z art. 87 § 4 p.p.s.a., wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Sąd postanowieniem z 18 stycznia 2010 r. odmówił przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku.
Wobec powyższego oraz wobec uprawomocnienia się postanowienia z 18 stycznia 2010 r. Sąd uznał, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku z 14 grudnia 2009 r. został złożony po terminie wskazanym w art. 141 § 2 p.p.s.a., co skutkuje koniecznością odmówienia sporządzenia wnioskowanego uzasadnienia.
Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia, działając na podstawie art. 141 § 2 i 3 p.p.s.a.