Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 stycznia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. Sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej skarżąca) na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2014 r. w przedmiocie rozstrzygnięcia konkursu ofert.
Od powyższego rozstrzygnięcia pełnomocnik skarżącej wywiódł skargę kasacyjną. W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału VI z dnia [...] kwietnia 2015 r. wezwano pełnomocnika skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 100 złotych stosownie do § 3 w zw. z art. § 2 ust. 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193) w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy wynika, że powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 24 kwietnia 2015 r. Ostatni dzień terminu do uiszczenia wpisu sądowego wypadł w dniu 1 maja 2015 r. (piątek). Ponieważ był to dzień świąteczny, ostatni dzień terminu do uiszczenia wpisu sądowego przypadł na dzień 4 maja 2015 r. W zakreślonym terminie strona nie uiściła wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Przepis art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej p.p.s.a.) stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym m.in. od skargi na postanowienie, pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Zgodnie natomiast z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd. Zgodnie z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Mając na względzie powyższe wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie prawidłowego wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, brak ten nie został uzupełniony przez stronę skarżącą, a termin do jego uzupełnienia upłynął bezskutecznie w dniu 4 maja 2015 r. Skarga kasacyjna w niniejszej sprawie nie została zatem opłacona i jako taka podlega odrzuceniu na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a.
Z uwagi na powyższe Sąd na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 178 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.