Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej spółka, skarżąca) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej.
Spółka, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku, załączając do niej wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, rozszerzając tym samym uprzednio złożony wniosek o zwolnienie od opłaty kancelaryjnej od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia 8 września 2014 r. odmówił przyznania skarżącej spółce prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od opłaty kancelaryjnej od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
Od powyższego postanowienia skarżąca spółka wniosła sprzeciw.
Sąd postanowieniem z dnia 22 października 2014 r. odmówił skarżącej spółce przyznania prawa pomocy w powyżej określonym zakresie.
Skarżąca spółka wniosła zażalenie na ww. postanowienie Sądu.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 16 grudnia 2014 r. oddalił zażalenie skarżącej spółki.
Zarządzeniem z dnia [...] stycznia 2015 r., doręczonym pełnomocnikowi skarżącej przy piśmie Sądu z dnia [...] lutego 2015 r., skarżąca spółka została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 200 złotych, w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem odrzucenia tej skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej "p.p.s.a."), wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Z kolei przepis art. 230 p.p.s.a. stanowi, iż od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym m.in. od skargi kasacyjnej, pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Z kolei zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Z akt sprawy wynika, że wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej zostało prawidłowo doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 4 lutego 2015 r. (por. zwrotne potwierdzenie odbioru w tej dacie, karta nr 210 akt), a więc termin do wykonania tej czynności upłynął w dniu 11 lutego 2015 r. Zważywszy, że w terminie tym wpis nie został uiszczony (vide: znajdująca się w aktach sądowoadministracyjnych notatka służbowa starszego sekretarza sądowego z dnia 20 marca 2015 r., karta nr 211 akt), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł, jak w postanowieniu.