Uzasadnienie
Główny Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2018 r. nakładającą na B. B. karę pieniężną w wysokości 10000 złotych za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym.
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, zaskarżona decyzja została doręczona pełnomocnikowi skarżącego w dniu 30 maja 2018 r. Termin na wniesienie skargi upływał zatem w dniu 29 czerwca 2018 r.
W dniu 25 lipca 2017 r. B. B., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika adw. M. L., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na powyższą decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2018 r. Do skargi został załączony wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Postanowieniem z dnia 18 września 2018 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1619/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Naczelny Sad Administracyjny postanowieniem z dnia 22 stycznia 2019 r. sygn. akt II GZ 474/18 oddalił zażalenie skarżącego na powyższe postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej p.p.s.a.), merytoryczne rozpoznanie zasadności skargi poprzedzone jest badaniem dopuszczalności jej wniesienia. Polega ono m.in. na sprawdzeniu czy skarga została wniesiona z zachowaniem terminu określonego w art. 53 § 1 p.p.s.a.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonej decyzji wynika, że została ona doręczona w dniu 30 maja 2018 r. Stosownie do pouczenia zawartego w decyzji, skarżący powinien wnieść skargę do Sądu za pośrednictwem organu we wskazanym trzydziestodniowym terminie, którego bieg kończył się w dniu 29 czerwca 2018 r.
Skarga została nadana w Urzędzie Pocztowym w dniu 25 lipca 2018 r., na co wskazuje data stempla pocztowego na kopercie, w której przesłano przedmiotową skargę, a więc z uchybieniem ustawowo określonego terminu.
Prawomocnym postanowieniem z dnia 18 września 2018 r. Sąd odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
W myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Biorąc powyższe pod uwagę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie powoływanego wyżej art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.