Uzasadnienie
Zarządzeniem z dnia 18 września 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1631/14 referendarz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił spółce G. sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w C. (nazywanej dalej: "skarżącą") pozostawił bez rozpoznania wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy z uwagi na bezskuteczny upływ terminu do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu (PPPr).
Odpis powyższego zarządzenia wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o przysługującym środku odwoławczym został doręczony skarżącej w dniu 7 października 2014 r. (z.p.o. k. 34 akt sądowych).
Pismem z dnia 13 października 2014 r. (nadanym w Urzędzie Pocztowym w dniu 15 października 2014 r. - data stempla pocztowego na kopercie - k. 36), skarżąca złożyła sprzeciw od powyższego zarządzenia.
Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., Nr 270 ze zm., nazywanej dalej: "p.p.s.a.") od zarządzenia referendarza sądowego o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania, strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia.
Z treści cyt. przepisu wynika, że początkiem biegu terminu do wniesienia sprzeciwu jest dzień, w którym zarządzenie referendarza sądowego zostało doręczone stronie.
W niniejszej sprawie zarządzenie referendarza sądowego z dnia 18 września 2014 r. pozostawiające wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania zostało prawidłowo doręczone w dniu 7 października 2014 r. Termin do złożenia sprzeciwu upływał z końcem dnia 14 października 2014 r. Skarżąca złożyła sprzeciw od zarządzenia w dniu 15 października 2014 r. (data stempla pocztowego), a więc z uchybieniem siedmiodniowego terminu, o którym mowa w art. 259 § 1 p.p.s.a.
Z tych względów sprzeciw wniesiony pismem z dnia 13 października 2014 r. należało uznać za niedopuszczalny i odrzucić.
Mając na uwadze powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia