Uzasadnienie
Pismem z dnia 13 sierpnia 2018 r. skarżąca Fundacja "[...] " z siedzibą w [...] wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lipca 2018 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
Zarządzeniem z dnia 25 września 2018 r. Sąd wezwał pełnomocnika skarżącego do uzupełnienia w terminie 7 dni braków formalnych skargi, pod rygorem odrzucenia skargi, poprzez nadesłanie oryginału bądź poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii odpisu pełnego z KRS skarżącej fundacji z którego wynikałoby umocowanie osoby udzielającej pełnomocnictwa – na dzień udzielenia pełnomocnictwa tj. na dzień 10 sierpnia 2018 r. Wezwanie to zastało doręczone pełnomocnikowi skarżącej na adres jego kancelarii w dniu 2 października 2018 r.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie pełnomocnik skarżącej nadał na poczcie w dniu 10 października 2018 r. pismo zawierające KRS aktualny na dzień 10 października 2018 r. Nie nadesłał natomiast żądanego przez Sąd odpisu pełnego KRS z którego wynikałoby umocowanie osoby udzielającej pełnomocnictwa na dzień 10 sierpnia 2018 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Przepis art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 – dalej p.p.s.a.), sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Jak wynika z akt sprawy, wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 2 października 2018 r. Zatem termin na wykonanie wezwania upływał w dniu 9 października 2018 r. Ponieważ – jak wskazano wyżej - zakreślony przez Sąd termin upłynął w dniu 9 października 2018 r., a pełnomocnik skarżącej ww. pismo nadał dopiero w dniu 10 października 2018 r. uznać należy, iż w zakreślonym terminie pełnomocnik skarżącej nie uzupełnił ww. braków formalnych skargi. Dodać należy, iż pełnomocnik skarżącej nie wykonał właściwie wezwania Sądu – zamiast nadesłać pełny odpis KRS, nadesłał odpis aktualny na dzień 10 października 2018 r. z którego nie wynika umocowanie osoby, która udzieliła pełnomocnictwa na dzień jego udzielenia.
Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.