Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 27 marca 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 1737/10 odrzucił, na podstawie art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, nazywanej dalej "p.p.s.a."), skargę kasacyjną P. Sp. z o.o. z siedzibą w O. (nazywanego dalej "skarżącym") od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 czerwca 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 1737/10.
Uzasadniając wydane postanowienie Sąd wskazał, że skarga kasacyjna została wniesiona do Sądu bez uprzedniego złożenia, w terminie określonym w art. 141 § 2 p.p.s.a., wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku z uwagi na oddalenie skargi skarżącego wyrokiem Sądu z dnia 24 czerwca 2011 r.
Odpis postanowienia z dnia 27 marca 2012 r. wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu w dniu 10 kwietnia 2012 r.
Skarżący, w piśmie z dnia 30 kwietnia 2012 r., nadanym w urzędzie pocztowym w tej dacie, wyjaśnił, że z powodu choroby nie złożył odwołania w terminie. Nie powołał profesjonalnego pełnomocnika z powodu braku środków. Skarżący wyjaśnił, że brak wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku był wynikiem braku wiedzy w tym zakresie.
Zarządzeniem z dnia 18 czerwca 2012 r. skarżący został wezwany do sprecyzowania treści pisma z dnia 30 kwietnia 2012 r. poprzez wskazanie czy stanowi ono wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie lub złożenia skargi kasacyjnej (jeżeli tak, to strona powinna uprawdopodobnić okoliczności, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy), czy też wskazane pismo stanowi zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 marca 2012 r. Skarżący został zobowiązany do udzielenia wyjaśnień w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem uznania, że pismo z dnia 30 kwietnia 2012 r. stanowi zażalenie na postanowienie WSA w Warszawie z dnia 27 marca 2012 r.
Wezwanie powyższej treści zostało doręczone skarżącemu w dniu 27 czerwca 2012 r.
Skarżący nie udzielił żądanych wyjaśnień.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 194 § 1 pkt 7 i § 2 p.p.s.a. skarżącemu przysługuje zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego odrzucające skargę kasacyjną, które wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.
W myśl art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, w tym art. 178 p.p.s.a., zgodnie z którym wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W rozpoznawanej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 27 marca 2012 r. odrzucił skargę kasacyjną skarżącego od wyroku Sądu z dnia 24 czerwca 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 1737/10.
Odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu w dniu 10 kwietnia 2012 r. Skarżący został poinformowany o prawie do wniesienia zażalenia na doręczone postanowienie wraz z pouczeniem o terminie w jakim strona jest zobowiązana dokonać tej czynności procesowej (7 dni od dnia doręczenia odpisu postanowienia), a także o skutkach złożenia tego środka odwoławczego po terminie (odrzucenie). Powyższe informacje zawarto w pkt 1 pouczenia zamieszczonego w piśmie przewodnim z dnia 2 kwietnia 2012 r., załączonym do postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 marca 2012 r.
Jak podano powyżej odpis postanowienia o odrzuceniu skargi kasacyjnej doręczono skarżącemu w dniu 10 kwietnia 2012 r. Siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia upływał z końcem dnia 17 kwietnia 2012 roku. Skarżący wniósł zażalenie w dniu 30 kwietnia 2012 r. (v. data stempla pocztowego na kopercie, k. 111 akt sądowych), a zatem z uchybieniem terminu, o którym stanowi art. 194 § 2 p.p.s.a.
W tej sytuacji, wobec niezachowania przez skarżącego terminu do wniesienia zażalenia, Sąd, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.