Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] marca 2013 r. P. Z. (nazywany dalej "skarżącym") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w sprawie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 8 października 2013 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 320 (słownie trzysta dwadzieścia) złotych, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Zarządzenie zostało przesłane skarżącemu przy piśmie sądowym z dnia 14 października 2013 r. i doręczone w dniu 22 października 2013 r.
Skarżący uiścił wpis sądowy w dniu 31 października 2013 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., nazywanej dalej "p.p.s.a.") stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w rozpoznawanej sprawie jest to skarga na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Zgodnie z art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma - skargi, od której nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku Przewodniczący wzywa wnoszącego skargę, aby pod rygorem jej odrzucenia (art. 220 § 3 p.p.s.a.) uiścił należny wpis w terminie siedmiu od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu.
W rozpatrywanej sprawie, odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 320 złotych został przesłany stronie przy piśmie sądowym z dnia 14 października 2013 r. i doręczony w dniu 22 października 2013 r. Zarządzenie powinno być wykonane w wyznaczonym siedmiodniowym terminie, którego bieg upływał z końcem dnia 29 października 2013r.
Skarżący uiścił wpis sądowy w dniu 31 października 2013 r., a więc z naruszeniem terminu określonego w art. 220 § 1 p.p.s.a. (v. dowód uiszczenia wpisu sądowego od skargi - k. 30 akt sądowych).
Wyjaśnić należy, że siedmiodniowy termin wskazany w przepisach do uiszczenia wpisu jest terminem ustawowym i Sąd nie ma możliwości rozpoznania skargi w sytuacji gdy strona uchybiła terminowi do dokonania czynności. Art. 85 p.p.s.a stanowi, że czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Zatem uiszczenie wpisu po terminie skutkuje odrzuceniem wniesionej do sądu administracyjnego skargi.
Zważywszy zatem, że wpis nie został uiszczony w terminie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
- - odnośnie punktu 1 sentencji postanowienia orzekł na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a.,
- - odnośnie punktu 2 sentencji orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.