Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 5 września 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1765/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") odrzucił skargę L. R. i B. R. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Odpis powyższego postanowienia został doręczony skarżącym w dniu 11 września 2017 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru k. 59 i 79). Skarżący zostali prawidłowo pouczeni, że na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia z uzasadnieniem, za pośrednictwem tutejszego Sądu.
L. R., pismem z dnia 16 września 2017 r. nadanym w Urzędzie Pocztowym P. w dniu 19 września 2017 r., wniósł zażalenie na powyższe postanowienie Sądu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Z kolei na podstawie art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Przepis ten z mocy art. 197 § 2 p.p.s.a. znajduje odpowiednie zastosowanie do postępowania toczącego się na skutek zażalenia.
W niniejszej sprawie zaskarżone postanowienie wraz z uzasadnieniem zostało doręczone skarżącemu w dniu 11 września 2017 r. Siedmiodniowy termin do złożenia zażalenia upływał zatem z dniem 18 września 2017 r. Tym samym zażalenie wniesione w dniu 19 września 2017 r. (data nadania zażalenia za pośrednictwem operatora wyznaczonego) zostało wniesione z przekroczeniem terminu do dokonania ww. czynności i jako takie podlegało odrzuceniu.
Z tych względów Sąd, działając na mocy art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia