Uzasadnienie
W sprawie ze skargi [...] "A." Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "skarżąca") na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2014 r. nr [...], Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 6 sierpnia 2014 r. odmówił wstrzymania zaskarżonej decyzji. Odpis przedmiotowego postanowienia został doręczony w dniu 3 września 2014 r. ustanowionemu w sprawie profesjonalnemu pełnomocnikowi skarżącej
Pismem z dnia 23 września 2014 r. (nadanym w Urzędzie Pocztowym w dniu 29 września 2014 r.) skarżąca złożyła pismo zatytułowane "skarga na postanowienie WSA" wskazując w treści pisma, iż "zaskarża w całości postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 sierpnia 2014 r. żądając jego uchylenia i wstrzymania wykonania zaskarżonego postanowienia Dyrektora Izby Celnej w W.".
Zarządzeniem z dnia 14 października 2014 r. skarżąca została wezwana do uzupełnienia braków formalnych zażalenia poprzez jego podpisanie oraz nadesłanie odpisu przedmiotowego zażalenia, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Braki formalne zażalenia zostały uzupełnione w zakreślonym terminie. Zażalenie zostało podpisane przez członka zarządu skarżącej – P. P. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 270), zwanej dalej "p.p.s.a.", zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Natomiast zażalenie wniesione po terminie podlega odrzuceniu (art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.). Zgodnie z art. 83 § 3 p.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Zauważyć należy, że odpis postanowienia z dnia 6 sierpnia 2014 r. doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 3 września 2014 r., a zatem siedmiodniowy termin do wniesienia środka zaskarżenia upływał 10 września 2014 r. Tymczasem zażalenie zostało nadane w placówce operatora pocztowego 29 września 2014r., a więc po ustawowym terminie.
Na marginesie wskazać należy, że w sprawie nie znajduje zastosowania art. 163 § 2 p.p.s.a. nakazujący pouczenie strony występującej w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego o dopuszczalności, terminowości i sposobie wniesienia środka zaskarżenia w sytuacji gdy środek zaskarżenia przysługuje. Skarżąca w niniejszej sprawie reprezentowana jest przez profesjonalnego pełnomocnika, a zatem postanowienie z dnia 6 sierpnia 2014 r. zostało doręczone bez pouczenia o którym mowa w ww. przepisie.
Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.