Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 30 sierpnia 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 1839/12

Metryka

Sąd
Dnia 30 sierpnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Andrzej Czarnecki przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 30 sierpnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] lipca 2012 r., [...] w przedmiocie wykreślenia przedsiębiorcy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Dnia 21 sierpnia 2012 r. Z. K., złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] lipca 2012 r., w przedmiocie wykreślenia przedsiębiorcy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału VI z dnia 19 września 2012 r., pismem z dnia 24 września 2012 r., został wezwany do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w wysokości 200 złotych, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Pismem z dnia 10 października 2012 r., skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przyznania Z. K. prawa pomocy w zakresie zwolnienia od uiszczenia wpisu sądowego oraz ustanowienia radcy prawnego. Strona odebrała niniejsze rozstrzygnięcie w dniu 22 kwietnia 2013 r. (k. 108)

W wykonaniu zarządzenia z dnia 16 maja 2013 r., pismem z dnia 22 maja 2013 r., skarżący ponownie został zobowiązany do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w wysokości 200 złotych, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie to doręczono skarżącemu dnia 31 maja 2013 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 120).

Pismem z dnia 4 czerwca 2013 r. (data nadania 11 czerwca 2013 r.), strona skarżąca podniosła, iż nie otrzymała postanowienia z dnia 11 kwietnia 2013 r. w przedmiocie wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym, przez co nie mogła skorzystać z środków odwoławczych przewidzianych prawem.

W wyniku sprawdzenia w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych do dnia 4 lipca 2013 r. nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego strony skarżącej (informacja z Oddziału Finansowo-Budżetowego).

Pismem z dnia 1 sierpnia 2013 r. Sąd poinformował stronę skarżącą, iż zgodnie z dokumentem potwierdzającym odbiór korespondencji, Z. K. poświadczył własnoręcznym podpisem otrzymanie przedmiotowego postanowienia w dniu 22 kwietnia 2013 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 1270), dalej cytowanej także jako p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, to jest od skargi, skargi kasacyjnej, zażalenia oraz skargi o wznowienie postępowania, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.

Natomiast w myśl art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo do uiszczenia opłaty w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli pomimo tego wezwania od skargi nie został uiszczony należny wpis, podlega ona odrzuceniu przez Sąd.

Wezwanie do uiszczenia wpisu doręczono skarżącemu dnia 31 maja 2013 r., zatem siedmiodniowy termin uiszczenia wpisu upłynął dnia 7 czerwca 2013 r. Jednakże do dnia 4 lipca 2013 r. wpis nie został uiszczony.

Na marginesie należy podnieść, iż wniosek skarżącego zawarty w piśmie nadanym dnia 11 czerwca 2013 r. o zwolnienie z obowiązku uiszczenia wpisu sądowego, należało uznać za bezprzedmiotowy bowiem został złożony po terminie, który minął w dniu 7 czerwca 2013 r. Na marginesie jedynie wskazać należy, że termin do uiszczenia przez stronę skarżącą należnego wpisu jest terminem ustawowym. W sytuacji wezwania strony do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego, bieg terminu rozpoczyna się automatycznie od dnia skutecznego doręczenia stronie skarżącej wezwania.

Z tego względu, zgodnie z art. 220 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił jak w sentencji orzeczenia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 kwietnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.