Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 8 listopada 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 1853/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka – Klimas
Rozpoznanie
w dniu 8 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skarg: 1. P., 2. W. w L., 3. S., na decyzję Ministra Sportu i Turystki z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia upomnienia postanawia odrzucić skargi.

Uzasadnienie

Skarżące Związki – P., W. w L., S. oraz L., reprezentowane przez radcę prawnego, w dniu 28 maja 2013 r. wniosły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem Ministra Sportu i Turystyki pismem z dnia 27 maja 2013 r. skargi na decyzję tego organu z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie udzielenia upomnienia. Do ww. pisma załączone zostało potwierdzenie wpłaty na kwotę 200 złotych tytułem wpisu sądowego.

Zarządzeniem z dnia 18 lipca 2013 r. doręczonym pełnomocnikowi skarżących przy piśmie Sądu z dnia 23 lipca 2013 r., wezwano ustanowionego w sprawie pełnomocnika do wskazania, w imieniu którego Związku, spośród czterech składających skargę do Sądu, została uiszczona kwota 200 złotych, pod rygorem uznania, że ww. kwota uiszczona została w imieniu P..

W piśmie z dnia 5 sierpnia 2013 r. pełnomocnik skarżących wyjaśnił, że kwota 200 złotych została uiszczona tytułem wpisu od skargi w imieniu L. w L..

W tym stanie sprawy, zarządzeniami z dnia 9 sierpnia 2013 r., doręczonymi pełnomocnikowi skarżących przy piśmie Sądu z dnia 12 sierpnia 2013 r., wezwano tego pełnomocnika do uiszczenia wpisów sądowych od skarg wniesionych przez niego w imieniu P., W. w L., S., w wysokości 200 złotych każdy, w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwań pod rygorem odrzucenia każdej ze skarg.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Stosownie do treści art. 51 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) – dalej p.p.s.a., kliku uprawnionych do wniesienia skargi może w jednej sprawie występować w roli skarżących, jeżeli ich skargi dotyczą tej samej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności albo bezczynności organu lub przewlekłego prowadzenia postępowania. W przypadku gdy skarżący posiadający uprawnienia podobne, lecz nie wspólne, związane z przedmiotem postępowania, a skargę wnieśli w jednym piśmie, to sytuację taką uznać należy jedynie za formalne połączenie pism kilku podmiotów posiadających własne prawa i obowiązki, którzy mogli wszcząć postępowanie sądowe odrębnymi skargami. Wiąże się z tym obowiązek odrębnego uiszczenia wpisu sądowego przez wszystkich skarżących. Wniesienie kilku skarg, tylko formalnie połączonych jednym pismem, nie oznacza, że jest to jedna skarga (vide: postanowienie NSA z dnia 29 maja 2013 r., sygn. akt I OSK 941/13).

Z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie, bowiem w istocie każdy ze skarżących mógłby wystąpić z odrębną skargą na wskazaną na wstępie decyzję, a wniesienie tych skarg w ramach jednego pisma nie rodzi między nimi takiego rodzaju współuczestnictwa, o jakim mowa w art. 214 § 2 p.p.s.a.

Jak wynika z akt sprawy, kwota 200 złotych uiszczona tytułem wpisu od skargi została wniesiona w imieniu L. (vide: pismo z dnia 5 sierpnia 2013 r., karta nr 24 akt), stąd zasadnym stało się zobowiązanie pełnomocnika pozostałych trzech skarżących do uiszczenia wpisów od skarg złożonych w ich imieniu w kwocie 200 złotych każdy.

Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.

Z akt sprawy wynika, że wezwania do uiszczenia wpisów od skarg zostały prawidłowo doręczone pełnomocnikowi skarżących w dniu 16 sierpnia 2013 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru w tej dacie, karta nr 46 akt), a więc termin do wykonania tej czynności upłynął w dniu 23 sierpnia 2013 r. Zważywszy, że w terminie tym wpisy nie zostały uiszczone (vide: znajdująca się w aktach sądowoadministracyjnych notatka służbowa sekretarza sądowego z dnia 4 września 2013 r., karta nr 47 akt), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 kwietnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.