Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 31 maja 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 1942/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA - Magdalena Maliszewska
Rozpoznanie
w dniu 31 maja 2010 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej A. M.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1942/08
Sprawa
w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2008 r. Nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 listopada 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1942/08 oddalił skargę A. M. (skarżącego) na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2008 r. Nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską.

Pismem z dnia 10 lutego 2009 r. skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sporządzoną osobiście skargę kasacyjną od ww. wyroku, którą Sąd postanowieniem z dnia 17 marca 2009 r. odrzucił.

Pismem z dnia 9 kwietnia 2009 r. skarżący, reprezentowany przez adwokata A. B., wniósł zażalenie na ww. postanowienie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Wraz z zażaleniem została złożona skarga kasacyjna z dnia 9 kwietnia 2009 r. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r., sporządzona przez adwokata A. B. Do zażalenia zostało załączone pełnomocnictwo upoważniające adwokata A. B. "do prowadzenia we wszystkich instancjach sprawy kasacyjnej".

Postanowieniem z dnia 18 maja 2009 r. Sąd postanowił przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej.

Pismem z dnia 2 czerwca 2009 r. Komendant Główny Policji wniósł zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 18 maja 2009 r.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie o sygn. akt II OZ 952/09 oddalił zażalenie skarżącego na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 1942/08 o odrzuceniu skargi kasacyjnej.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie o sygn. akt II OZ 953/09 uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 1942/08 o przywróceniu skarżącemu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania temu Sądowi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 28 stycznia 2010 r. przywrócił termin do wniesienia skargi kasacyjnej. Na ww. postanowienie żadna ze stron postępowania sądowego nie wniosła zażalenia.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI z dnia 13 kwietnia 2010 r. pełnomocnik skarżącego – adwokat A. B. został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej z dnia 9 kwietnia 2009 r. wniesionej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r. Wezwanie zostało doręczone na adres Kancelarii Adwokackiej pełnomocnika skarżącego w dniu 20 kwietnia 2010 r.

Z informacji udzielonych przez Oddział Finansowo – Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, iż do dnia 12 maja 2010 r. w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty tytułem wpisu sądowego od wspomnianej skargi kasacyjnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwana dalej p.p.s.a.), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym od skargi kasacyjnej, pobiera się wpis sądowy.

W myśl art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a, Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona opłata. W tym przypadku, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej, uiścił żądaną opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania.

W przedmiotowej sprawie pełnomocnik skarżącego został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r. zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI z dnia 13 kwietnia 2010 r., przesłanym przy piśmie sądowym z dnia 14 kwietnia 2010 r. Zarządzenie zostało doręczone pełnomocnikowi strony w dniu 20 kwietnia 2010 r. (k. [...] akt sądowych). Zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej kończył się z upływem dnia 27 kwietnia 2010 r.

Pełnomocnik nie dopełnił wspomnianego obowiązku, co potwierdza znajdująca się w aktach sprawy adnotacja Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2010 r., z której wynika, iż w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano kwoty 100 złotych, która miała być uiszczona tytułem wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.

Z powyższych względów, Sąd, na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 stycznia 2010 r., dokument z 18 maja 2009 r., dokument z 6 kwietnia 2009 r., dokument z 17 marca 2009 r., dokument z 25 listopada 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.