Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 14 września 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 2084/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 14 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej R. S.A. z siedzibą w W.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 2084/14 oddalającego skargi D. GmbH z siedzibą w K., Niemcy oraz R. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] październia 2013 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy graficzny postanawia odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 23 marca 2015 r., doręczonym wraz z uzasadnieniem pełnomocnikowi spółki R. S.A. z siedzibą w W. – skarżącej w niniejszej sprawie, w dniu 4 maja 2015 r., oddalił jej skargę oraz skargę złożoną przez D. GmbH z siedzibą w K., Niemcy, wniesioną na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] październia 2013 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy graficzny.

Skarżąca spółka, reprezentowana przez rzecznika patentowego, pismem z dnia [...] czerwca 2015 r., wniosła do Sądu skargę kasacyjną od wskazanego powyżej wyroku, wnioskując o jego uchylenie i przekazanie sprawy Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 marca 2006 r., sygn. akt II OSK 523/05, System Informacji Prawnej Lex nr 198193), że aby wniesienie skargi kasacyjnej wywołało skutek w postaci wszczęcia sądowoadministracyjnego postępowania drugoinstancyjnego musi dojść do łącznego spełnienia następujących warunków, a mianowicie, skarga musi być wniesiona w przepisanym terminie (art. 177 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tekst jednolity Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej jako "p.p.s.a."), skargę wniósł uprawniony podmiot (art. 173 § 2 p.p.s.a.), skargę sporządził adwokat, radca prawny, względnie inna uprawniona osoba (art. 175 p.p.s.a.), zostały zachowane wskazane wymagania formalnoprawne i konstrukcyjne (art. 176 w zw. z art. 174 p.p.s.a.). Niespełnienie któregokolwiek z powyższych warunków czyni skargę kasacyjną niedopuszczalną, a w konsekwencji powoduje jej odrzucenie (art. 178 p.p.s.a.).

Dokonując oceny spełnienia przez skargę kasacyjną pierwszego z wymogów jej prawidłowego wniesienia, to jest zachowania ustawowego terminu do jej złożenia, Sąd stwierdził, że nie został on dochowany. Zgodnie z wyżej powołanym art. 177 § 1 p.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Dzień doręczenia jest początkiem terminu, natomiast jego koniec następuje w momencie upływu trzydziestego dnia (art. 111 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 83 § 1 p.p.s.a.). Przy obliczaniu, który dzień jest dniem trzydziestym, nie uwzględnia się natomiast dnia, w którym nastąpiło doręczenie (art. 111 § 2 k.c. w zw. z art. 83 § 1 p.p.s.a.).

W niniejszej sprawie pełnomocnik skarżącej spółki, odpis wyroku z uzasadnieniem wraz z pouczeniem o sposobie i terminie jego zaskarżenia otrzymał, jak już wyżej wskazano, w dniu 4 maja 2015 r. za pokwitowaniem osoby uprawnionej, tj. O. B. (por. pismo Poczty Polskiej S.A. z [...] sierpnia 2015 r. oraz załączony do niego duplikat potwierdzenia odbioru w powyższej dacie, karty nr 144-145 akt), tak więc termin do złożenia skargi kasacyjnej przez skarżącą upływał z dniem 3 czerwca 2015 r., zaś skargę kasacyjną pełnomocnik skarżącej wniósł w dniu 5 czerwca 2015 r. (por. datę stempla pocztowego na kopercie zawierającej skargę kasacyjną, karta nr 128 akt).

W konsekwencji stwierdzić należy, że skoro pełnomocnik skarżącej wniósł skargę kasacyjną w dniu 5 czerwca 2015 r., to uchybił ustawowemu terminowi trzydziestu dni do jej złożenia. Brak jest zatem podstaw do przyjęcia, że skarga została wniesiona w terminie. Zgodnie z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Wobec powyższego, na mocy przywołanego art. 178 p.p.s.a., skargę kasacyjną wniesioną w niniejszej sprawie, jako spóźnioną, należało odrzucić, o czym orzeczono, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 marca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.