Uzasadnienie
Skarżący – J. R., pismem z [...] grudnia 2009 r., wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Następnie w dniu [...] stycznia 2010 r. skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 5 marca 2010 r. odmówiono skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Na powyższe postanowienie skarżący złożył sprzeciw, zaś Sąd postanowieniem z dnia 20 maja 2010 r. odmówił skarżącemu przyznania wnioskowanego prawa pomocy.
Skarżący pismem z dnia [...] maja 2010 r. wniósł zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 20 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 7 lipca 2010 r. oddalił zażalenie skarżącego.
W konsekwencji powyższego, zarządzeniem z dnia [...] lipca 2010 r. doręczonym skarżącemu przy piśmie Sądu z dnia [...] lipca 2010 r., skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 złotych, w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przepis art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – dalej p.p.s.a. stanowi, iż od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym m.in. od skargi na decyzję, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Z akt sprawy wynika, iż wezwanie do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone skarżącemu w dniu 30 lipca 2010 r.(vide: zwrotne potwierdzenie odbioru, karta nr 83 akt), a więc termin do wykonania tej czynności upłynął w dniu 6 sierpnia 2010 r. Zważywszy, że w terminie tym wpis nie został uiszczony (vide: znajdująca się w aktach sądowoadministracyjnych notatka służbowa starszego sekretarza sądowego z dnia [...] sierpnia 2010 r., karta nr 84 akt), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji.