Uzasadnienie
S. P. – skarżący w niniejszej sprawie, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem Ministra Sprawiedliwości skargę na decyzję tego organu z [...] września 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustanowienia biegłym sądowym.
Zarządzeniem z 9 listopada 2017 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Skarżący pismem z 11 grudnia 2017 r. wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowieniem z [...] maja 2018 r. referendarz sądowy odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy w żądnym zakresie.
W konsekwencji, zarządzeniem z 10 lipca 2018 r., przesłanym skarżącemu przy piśmie Sądu z 9 sierpnia 2018 r., skarżący został zobowiązany do wykonania prawomocnego zarządzenia z 9 listopada 2017 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych, w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
Przepis art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.; dalej jako p.p.s.a.) stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym m.in. od skargi na decyzję, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Z akt sprawy wynika, że wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone skarżącemu w dniu 16 sierpnia 2018 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru w tej dacie przez skarżącego, karta nr 46 akt), a więc termin do wykonania tej czynności upłynął w dniu 23 sierpnia 2018 r. Zważywszy, że w terminie tym wpis nie został uiszczony (vide: znajdująca się w aktach sądowoadministracyjnych informacja z 31 sierpnia 2018 r., karta nr 47 akt), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji.