Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 14 września 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 2415/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka – Klimas Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.) Sędzia WSA Danuta Szydłowska
st. sekr. sąd. Jarosław Kielczyk protokolant
Rozpoznanie
na rozprawie w dniu 14 września 2017 r.
Sprawa
sprawy ze skargi W. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wpisu do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron

Sentencja

postanawia:

  1. zawiesić postępowanie sądowoadministarcyjne

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2016r. nr [...] Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy decyzję Prezesa Agencji Rynku Rolnego z dnia [...] lipca 2016 r, którą odmówiono wpisania do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rok gospodarczy 2014/2015.

Organ uzasadnił odmowę dokonania wpisu do ewidencji producentów wina okolicznością, że strona tj. W. Sp. z o.o. z siedzibą w K. złożyła wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji z uchybieniem terminu.

Organ wskazał, że rok gospodarczy 2014 rozpoczął się w dniu 1 sierpnia 2014 r. zaś termin materialny na złożenie wniosku upłynął dnia 15 lipca 2014 r.

W tych okolicznościach organy obu instancji stwierdziły, że wniosek został złożony po upływie terminu, czego konsekwencją było wydanie decyzji odmownej w sprawie wpisania do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rok gospodarczy 2014/2015.

Powyższa decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2016 r. utrzymująca w mocy decyzję Prezesa Agencji Rynku Rolnego z dnia [...] lipca 2016 r,, którą odmówiono wpisania do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino została zaskarżona przez W. Sp. z o.o. z siedzibą w K. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

W skardze strona podniosła m.in., że zaskarżona decyzja jest niezgodna z prawem, ponieważ przed wydaniem decyzji nie została rozstrzygnięta kwestia ewentualnego przywrócenia terminu do złożenia wniosku.

W skardze strona wniosła o zawieszenie na podstawie art. 125 § 1 ppsa do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego w sprawie przywrócenia terminu do złożenia wniosku o wpis do ewidencji.

Strona wskazała, że postępowanie takie było prowadzone przed WSA w Warszawie pod sygnaturą VI SA/Wa 1474/16.

Przedmiotem tego postępowania było postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o dokonanie wpisu do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino.

Na rozprawie w dniu 14 września 2017 r. pełnomocnik organu pozostawił wniosek o zawieszenie postępowania do uznania Sąd.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 125 § 1 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), zwanej dalej "p. p. s. a.", sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, np. jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania sądowoadministracyjnego.

Rozstrzygnięcie niniejszej sprawy zależy od wyniku innego postępowania sądowoadministracyjnego, które toczyło się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie pod sygn. akt VI SA/Wa 1474/16.

Wyrokiem z dnia 8 lutego 2017 r. WSA w Warszawie oddalił skargę W. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2016 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu.

Wyrok ten nie stał się jednak prawomocny z uwagi na fakt, że strona skarżąca wywiodła na to rozstrzygnięcie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W tych okolicznościach należy stwierdzić, że sprawa, której przedmiotem jest przywrócenie terminu do złożenia wniosku o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino nie została dotychczas prawomocnie zakończona przed sądem administracyjnym.

Stan prawny odnośnie ww. kwestii (ewentualnego przywrócenia terminu do złożenia wniosku) będzie miał wpływ na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie.

W związku z powyższym Sąd orzekł, jak w sentencji na podstawie art. 125 § 1 pkt 1 p. p. s. a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 stycznia 2020 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.