Uzasadnienie
Skarżący – L. B. w dniu 14 listopada 2017 r. wniósł za pośrednictwem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej Prezes NFZ) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję tego organu z [...] września 2017 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Wymieniona decyzja Prezesa NFZ została doręczona skarżącemu w dniu 4 października 2017 r. (por. zwrotne potwierdzenie odbioru decyzji w tej dacie w aktach administracyjnych). W swojej treści decyzja zawiera pouczenie o trybie i terminie jej zaskarżenia do sądu administracyjnego.
Sąd postanowieniem z dnia 26 lutego 2018 r. odrzucił wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, uznając, że wniosek ten złożony został z przekroczeniem ustawowego terminu.
Kwestię terminu zaskarżenia decyzji reguluje art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.; dalej "p.p.s.a."), stanowiąc, iż skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Zgodnie zaś z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. skarga wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia podlega odrzuceniu.
Skoro zaskarżona decyzja organu została doręczona skarżącemu w dniu 4 października 2017 r., to trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi upłynął z dniem 3 listopada 2017 r. Oznacza to, że skarga wniesiona przez skarżącego w dniu 14 listopada 2017 r. (por. data nadania skargi w Urzędzie Pocztowym w L. na właściwy adres organu – karta nr 6 akt), złożona została z uchybieniem tego terminu.
W tej sytuacji Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.