Uzasadnienie
R. P. – skarżący w niniejszej sprawie, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Ministra Sprawiedliwości z [...] października 2016 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie zwrotu wniosku o dopuszczenie do egzaminu notarialnego.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI z 21 grudnia 2016 r., którego odpis przesłano skarżącemu przy piśmie Sądu z 11 stycznia 2017 r., wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 100 złotych, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Skarżący wniósł zażalenie na powyższe zarządzenie.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 23 marca 2017 r. oddalił zażalenie.
W konsekwencji zarządzeniem z 24 kwietnia 2017 r. wezwano skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału VI z 21 grudnia 2016 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu.
Jak wynika z akt sprawy, do dnia wydania niniejszego postanowienia skarżący nie uiścił wymaganego wpisu sądowego od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Przepis art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.; dalej jako p.p.s.a.) stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym m.in. od skargi na postanowienie, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Z akt sprawy wynika, że wezwanie zobowiązujące skarżącego do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone mu w dniu 22 maja 2017 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru w tej dacie przez skarżącego, karta nr 34 akt), a więc termin do wykonania tej czynności upłynął w dniu 29 maja 2017 r. Zważywszy, że w terminie tym wpis nie został uiszczony (vide: znajdująca się w aktach sądowoadministracyjnych informacja z 21 sierpnia 2018 r., karta nr 134 akt), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji.