Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 13 stycznia 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 2631/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Aneta Lemiesz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 13 stycznia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia W.B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 października 2015 r.
Sprawa
w sprawie ze skargi W.B. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] sierpnia 2015 r., znak [...] w przedmiocie nakazu rejestracji odbiorników telewizyjnych i ustalenia opłaty za ich użytkowanie

Sentencja

postanawia:

  1. I. odrzucić zażalenie W.B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 października 2015 r. II. zwrócić skarżącemu – W.B.– kwotę 100 (sto) złotych uiszczoną tytułem wpisu sądowego od zażalenia.

Uzasadnienie

Pismem z [...] września 2015 r. W.B. prowadzący działalność pod nazwą "S" (dalej: "skarżący") złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji (obecnie Minister Infrastruktury i Budownictwa) z [...] sierpnia 2015 r., znak: [...], w przedmiocie nakazu rejestracji odbiorników telewizyjnych i ustalenie opłaty za ich użytkowanie. W skardze zawarty został wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Postanowieniem z [...] października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Jak wynika z akt sądowych sprawy, przedmiotowe postanowienie zostało doręczone skarżącemu 12 listopada 2015 r.

Na powyższe postanowienie skarżący pismem z 20 listopada 2015 r. (data stempla pocztowego) złożył zażalenie oraz uiścił wpis w wysokości 100 zł.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.), dalej: "p.p.s.a.", zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.

Jednocześnie w myśl art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Jak wynika z akt sądowych sprawy, postanowienie z 30 października 2015 r. o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji zostało doręczone skarżącemu 12 listopada 2015 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru – karta nr 25 akt sądowych). Oznacza to, że siedmiodniowy termin na wniesienie zażalenia na postanowienie upłynął 19 listopada 2015 r. Tymczasem skarżący złożył zażalenie 20 listopada 2015 r., o czym świadczy data stempla pocztowego na kopercie, w której nadano zażalenie. W konsekwencji należy przyjąć, że środek zaskarżenia został złożony z przekroczeniem ustawowego terminu do jego wniesienia.

W świetle powyższego Sąd działając na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji postanowienia. O kosztach orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 czerwca 2016 r., dokument z 30 października 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.