Uzasadnienie
W dniu [..] stycznia 2010 r. Ł. O. (dalej też jako skarżący) wniósł za pośrednictwem Ministra Sprawiedliwości skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję ww. organu z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską.
Z załączonego do akt zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonej decyzji wynika, iż doręczono ją skarżącemu w dniu 2 grudnia 2009 r. (odbiór pokwitował osobiście skarżący).
W myśl art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie skarżącej rozstrzygnięcia w sprawie, o czym skarżący został przez organ pouczony.
Mając na względzie, iż zaskarżona decyzja Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] doręczona została skarżącemu w dniu 2 grudnia 2009 r., bieg terminu do złożenia skargi upłynął dnia 1 stycznia 2010 r. Uwzględniając fakt, iż dzień ten był dniem wolnym od pracy a w myśl art. 83 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, uznać należy, iż termin na wniesienie skargi przez Ł. O. upłynął dnia 4 stycznia 2010 r.
Skarżący natomiast wniósł skargę do sądu administracyjnego nadając ją w Urzędzie Pocztowym w [...] dnia 5 stycznia 2010 r. a więc po upływie terminu określonego w art. 53 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Tym samym Sąd, mając na uwadze, że zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skarga wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia podlega odrzuceniu, postanowił jak wyżej.