Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 30 grudnia 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 2705/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 30 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 września 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 2705/13 oddalającego skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej postanawia odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 września 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej spółka, skarżąca) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej.

Spółka, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku, załączając do niej wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, rozszerzając tym samym uprzednio złożony wniosek o zwolnienie od opłaty kancelaryjnej od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzeniem z dnia 9 lutego 2015 r. pozostawił bez rozpoznania wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od wpisu sądowego od skargi kasacyjnej. Z kolei postanowieniem z dnia 25 lutego 2015 r. odmówił spółce przyznania prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od opłaty kancelaryjnej od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Spółka wniosła sprzeciw od powyższego postanowienia z dnia 25 lutego 2015 r

Sąd postanowieniem z dnia 19 czerwca 2015 r. odmówił spółce przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od opłaty kancelaryjnej od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Z uwagi na zawiadomienie Sądu o wygaśnięciu pełnomocnictwa udzielonego adwokatom występującym w niniejszej sprawie w imieniu skarżącej spółki, zarządzeniem z dnia [...] sierpnia 2015 r., doręczonym skarżącej spółce przy piśmie Sądu z dnia [...] września 2015 r., spółka została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 200 złotych, w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem odrzucenia tej skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej "p.p.s.a."), wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Z kolei przepis art. 230 p.p.s.a. stanowi, iż od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym m.in. od skargi kasacyjnej, pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Z kolei zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.

W niniejszej sprawie skarżąca odebrała przesyłkę zawierającą wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w dniu 2 października 2015 r. (por. zwrotne potwierdzenie odbioru w tej dacie, karta nr 194 akt), a więc termin do wykonania tej czynności upłynął w dniu 9 października 2015 r.

Zważywszy, że w terminie tym wpis od skargi kasacyjnej nie został uiszczony (vide: znajdująca się w aktach sądowoadministracyjnych notatka służbowa specjalisty z dnia [...] listopada 2015 r.), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 lipca 2018 r., dokument z 17 lipca 2018 r., dokument z 10 lipca 2017 r., dokument z 10 lipca 2017 r., dokument z 22 lipca 2016 r., dokument z 22 lipca 2016 r., dokument z 23 czerwca 2016 r., dokument z 23 czerwca 2016 r., dokument z 27 kwietnia 2016 r., dokument z 19 czerwca 2015 r., dokument z 25 lutego 2015 r., dokument z 26 września 2014 r., dokument z 3 lutego 2014 r., dokument z 5 grudnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.