Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 grudnia 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 2813/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 grudnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Ś. w K. na postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie prowadzenia reklamy apteki ogólnodostępnej postanawia 1) odrzucić skargę;

Sentencja

  1. 2) zwrócić skarżącej – Ś. w K. kwotę 100,00 (sto) złotych tytułem uiszczonego wpisu sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca – Ś. z siedzibą w K. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej: "GIF"). Skarga została podpisana przez Prezesa skarżącej, przy czym nie załączono do niej żadnych dokumentów potwierdzających, że Prezes jednoosobowo reprezentuje skarżącą.

Wobec powyższego zarządzeniem z dnia 3 września 2014 r., skarżąca została wezwana do usunięcia, w terminie 7 dni, braków formalnych skargi, pod rygorem odrzucenia skargi poprzez złożenie oryginałów lub poświadczonych za zgodność z oryginałami kopii dokumentów potwierdzających, że Prezes Rady SIA w K. – P. B., który podpisał skargę był umocowany do jednoosobowej reprezentacji skarżącej. Wezwanie to zostało przesłane na adres wskazany w skardze i doręczone upoważnionemu pracownikowi skarżącej dnia 15 września 2014 r. Zatem termin do skutecznego uzupełnienia braków formalnych skargi upływał dnia 22 września 2014 r.

Skarżąca z zachowaniem ww. terminu przesłała dokumenty potwierdzające prawidłowość reprezentacji strony skarżącej, jak również załączyła pełnomocnictwo procesowe dla profesjonalnego pełnomocnika, przy czym uczyniła to na adres organu, a nie Sądu. Jak wynika z akt, GIF przesłał do Sądu ww. dokumenty przy piśmie z 24 września 2014r. (nadanym na adres Sądu dnia 25 września 2014r.)

Skarżąca zaś, pismem nadanym na adres Sądu dnia 26 września 2014 r., wniosła o przywrócenie jej terminu do uzupełnienia ww. braków formalnych podając, że dokumenty stanowiące wykonanie zarządzenia z dnia 3 września 2014 r., omyłkowo przesłała na adres GIF zamiast na adres Sądu. Do wniosku załączono żądane dokumenty, a także pełnomocnictwo dla radcy prawnego do reprezentowania skarżącej przez sądami administracyjnymi.

Postanowieniem z dnia 4 listopada 2014 r. WSA w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a.", sąd odrzuca skargę postanowieniem, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym. Zgodnie z brzmieniem art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. Sąd zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego.

W niniejszej sprawie wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi zostało doręczone stronie w dniu 15 września 2014 r., zatem wyznaczony w wezwaniu termin na uzupełnienie braków formalnych skargi upłynął w dniu 22 września 2014 r.

Skarżąca w ww. otwartym terminie przesłała żądane dokumenty na adres organu, a nie Sądu.

Jak wynika z akt, GIF przesłał do Sądu ww. dokumenty przy piśmie z dnia 24 września 2014 r. (nadanym na adres Sądu w dniu 25 września 2014 r.).

Skarżąca wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu uzupełniła żądane dokumenty (pismo nadane w dniu 26 września 2014 r.).

Zatem w ocenie Sądu braki formalne skargi, które zostały przesłane za pismem organu nadanym w dniu 25 września 2014 r. zostały uzupełnione po terminie.

W związku z powyższym, Sąd działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a. orzekł, jak w pkt 1 postanowienia. Natomiast o zwrocie wpisu sądowego od skargi Sąd orzekł, jak w pkt 2 postanowienia, działając na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 listopada 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.