Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 11 grudnia 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 309/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Danuta Szydłowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 11 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia M. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 września 2018 r. odmawiające przywrócenia terminu
Sprawa
w sprawie ze skargi M. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia postanawia odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 13 listopada 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę M. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia z uwagi na wniesienie jej po terminie.

Zażalenie skarżącego na powyższe postanowienie zostało odrzucone postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2018 r. z uwagi na wniesienie go po terminie.

Pismem z dnia 6 lipca 2018 r. skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2017 r.

Postanowieniem z dnia 26 września 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu.

Na powyższe postanowienie, pismem z dnia 8 października 2018 r., skarżący wniósł zażalenie.

Zarządzeniem z dnia 29 października 2018 r. wezwano skarżącego do usunięcia braków formalnych zażalenia, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia, poprzez nadesłanie podpisanego egzemplarza zażalenia z 8 października 2018 r.

Wezwanie do usunięcia braków formalnych zażalenia zostało doręczone skarżącemu w dniu 7 listopada 2018 r. - zwrotne potwierdzenie odbioru k. 188. Termin na usunięcie braków formalnych zażalenia upływał zatem w dniu 14 listopada 2018 r. Korespondencja zawierająca podpisany egzemplarz zażalenia została nadana przez skarżącego w Urzędzie Pocztowym w dniu 16 listopada 2018 r.

Stosownie do treści art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej p.p.s.a.) do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2 p.p.s.a. Natomiast w myśl art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W rozpoznawanej sprawie wezwanie do uzupełnienia braków formalnych zażalenia zostało doręczone skarżącemu w dniu 7 listopada 2018 r. Termin na usunięcie braków formalnych zażalenia upływał zatem w dniu 14 listopada 2018 r. Tym samym nadanie w dniu 16 listopada 2018 r. korespondencji zawierającej podpisany egzemplarz zażalenia nastąpiło po upływie zakreślonego terminu. Skoro w zakreślonym terminie braki formalne zażalenia nie zostały usunięte, to uznać należy, że zachodzi podstawa do jego odrzucenia.

Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 września 2018 r., dokument z 26 czerwca 2018 r., dokument z 30 stycznia 2018 r., dokument z 13 listopada 2017 r., dokument z 18 maja 2017 r., dokument z 27 marca 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.