Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia po rozpoznaniu odwołania P.S. (skarżącego w niniejszej sprawie), stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Dyrektora [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie ustalenia obowiązku poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.
Jak wynika ze znajdującego się w aktach administracyjnych zwrotnego potwierdzenia odbioru, powyższe postanowienie zostało doręczone skarżącemu w dniu [...] lipca 2014 r. Skarżący został prawidłowo pouczony o sposobie i trybie zaskarżenia ww. postanowienia.
Skarżący w dniu [...] sierpnia 2014 r. (data stempla pocztowego na przesyłce poleconej – k. 5 akt sądowych) wniósł na ww. postanowienie Prezesa NFZ skargę, którą zaadresował bezpośrednio na adres Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Następnie pismem z dnia [...] sierpnia 2014 r., skarżący złożył bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI z dnia 3 września 2014 r. skarga wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia została przesłana Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia. Nadanie przesyłki zawierającej przedmiotową skargę nastąpiło w dniu [...] września 2014 r. (data stempla pocztowego na przesyłce poleconej R [...], koperta w aktach administracyjnych).
Postanowieniem z dnia 19 listopada 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 3141/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. Na powyższe postanowienie nie zostało wniesione zażalenie, w związku z czym stało się ono prawomocne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.), określają jednoznacznie zarówno termin, jak i tryb zaskarżania aktów organów administracji publicznej. Zgodnie z art. 53 § 1 p.p.s.a., skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie natomiast do art. 54 § 1 powołanej ustawy, skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi.
Z brzmienia przytoczonych przepisów wynika, że dla zachowania terminu zaskarżenia konieczne jest prawidłowe, to jest zgodne z przepisami prawa, wniesienie skargi. Nie można uznać za wystarczające nadanie pisma w placówce pocztowej, jeśli skarga została skierowana do niewłaściwego adresata, a więc podmiotu innego niż organ,
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonego postanowienia wynika, że zostało ono doręczone skarżącemu w dniu [...] lipca 2014 r. Stosownie do pouczenia zawartego w postanowieniu, skarżący powinien wnieść skargę do Sądu za pośrednictwem organu we wskazanym trzydziestodniowym terminie, którego bieg kończył się w dniu 21 sierpnia 2014 r.
Skarżący nadał skargę bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego listem poleconym w dniu 25 sierpnia 2014 r. Wniesienie pisma zawierającego skargę do sądu zamiast do organu administracji publicznej skutkuje tym, że to sąd powinien ją przekazać, zgodnie z treścią art. 54 § 1 p.p.s.a., do właściwego organu administracji. Wówczas data nadania skargi przez sąd (który w tym wypadku zastępuje działanie skarżącego) do właściwego organu administracji publicznej jest datą wniesienia skargi. Nadanie przesyłki przez tutejszy Sąd na adres organu nastąpiło w dniu [...] września 2014 r, a więc po upływie terminu do wniesienia skargi.
Prawomocnym postanowieniem z dnia 19 listopada 2014 r. Sąd odrzucił wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
W myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Biorąc powyższe pod uwagę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, jak w sentencji postanowienia.